List Pravda pre tačno 80 godina pisao je o nacionalnom viteškom društvu „Savez Sokola“, koje je potpomoglo razvoj sela u Srbiji, a list Vreme o devojci koja je od drugih uzimala knjige na zajam, a potom ih preprodavala.
„Savez Sokola“, nacionalno i viteško društvo, i 1941. godine znatno je potpomoglo razvoj sela u Srbiji, prenosi list Pravda.
„Svake godine ovaj sokolski rad postajao je sve puniji i plodonosniji, tako da ovaj rad na selu ima istaknuto mesto u celokupnom radu Saveza sokola“, piše list Pravda.
Te godine posebna pažnja je posvećena razvoju voćarstva, a u godini koja je prethodila, Savez sokola radio je na razvoju pčelarstva.
Pomoć seljacima sastojala se iz materijalne pomoći i pruženog znanja. Savez sokola je pisao i širio poučnu literaturu o aktuelnim poljoprivrednim metodama. Takođe su snabdevali seljake modernim mašinama i alatima.
Pored poljoprivrede Savez je težio da razvije i kućnu industriju i domaće radinstvo. U tu svrhu nabavljen je razboj za brzo tkanje i preslica za brzo predivo.
U ovom darežljivom poduhvatu Savez je imao podršku ministarstva poljoprivrede, Beogradske zadruge i Narodne banke.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Olga Maksimović bila je mlada i lepa Beograđanka koja je rano napustila porodični dom usled svađe sa maćehom, prenosi list Vreme.
Predstavljajući se roditeljima beogradskih đaka kao njihova prijateljica uzimala je knjige na zajam, a zatim ih preprodavala.
Kada je uhvaćena u prekršaju, odlukom suda, puštena je da se brani sa slobode. Ipak Olga Maksimović vratila se vršenju prevara.
„Pokazalo se da je ova mlada, lepa devojka nepopravljiva“, zaključuje list Vreme.
Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.