Dnevni listovi Vreme i Pravda pre 80 godina na naslovnim stranama pisali su o 25. godišnjici Cerske bitke kao „uspehu Srbije, svih njenih sinova počev od vojvode, pa sve do redova“, koja će biti proslavljena na Preobraženje pod pokroviteljstvom Njegovog kraljevskog visočanstva kneza namesnika uz učešće rodoljuba iz cele zemlje.
List Vreme tog 19. avgusta, između ostalog, objavio je foto vest o Hitlerovoj proslavi 25. godišnjice njegovog stupanja u Bavarski puk, jubileja na kojem su mu česitali mnogi predstavnici vojnih i civilnih vlasti.
Te 1939. oko 35 vagona šljive „požegače“ prispelo je na praške pijace i to „većinom još nedovoljno zrele“. Tolika količina ovog voća utiče na cenu, zbog čega je nastala „čitava katastrofa“, piše Vreme. Izvoz „požegača“ tada je bio dozvoljen samo iz Subotičkog i Derventskog sreza. Međutim, one su otpremane i sa nedozvoljenih stanica, zbog čega je veliki broj vagona dospeo u Prag za jedan dan. Kako Nemačka još nije odobrila kontigent, šljive se izvoze samo za Protektorat, navodi se u tekstu, uz zaključak da će na voćarskoj konferenciji u Valjevu biti reči o tome.
Izvoznici voća zahtevaće da se propiše kako da se što više izvozi, a da se ipak ne pretrpavaju pijace i da se ne obara cena robi. Ovo se dešavalo i prethodnih godina kada su se izvoznici takmičili ko će prvi stići na strano tržište da iskoristi prve visoke cene, a usled takve međusobne konkurencije postizali suprotno dejstvo, piše Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Dnevni list Pravda na svojim stranama donosi repotražu iz Beča, „gradu na lepom plavom Dunavu gde se Štrausova tradicija i novo doba mešaju“.
„Ko ne zna Prater?! Ko ne zna za najpopularnije mesto zabave na svetu?! Taj mali grad u srcu Beča predstavlja svet za sebe. Sa svojim ’Rizkardom’, ’kućama užasa’, ’carstvom Liliputanaca’, električnim automobilima, živopisnim kavanicama gde se peva, pije i igra do iznemogolosti, strelištima i ostalim zabavama“, pita se autor teksta.
Beč je tipičan primer kako se od jednog velikog grada može napraviti turistički raj. Sa svojom divnom okolinom, sa svojim istorijskim spomenicima, muzejima, hotelima i ostalim turističkim uslovima Beč je stvoren da bude turistički centar. Mnogo je vremena i materijalnih žrtava iziskivalo stvaranje turističkog Beča. Jedan od važnih uslova je da postoje dobri putevi. U tom pogledu Beč ima idealan položaj, navodi Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.