Poziv za "lojaliste", teroristička pretnja ili strah vlasti: Šta pokazuje Lončarevo saopštenje o mogućim "akcidentima u bolnicama"? 1Foto: FoNet Zoran Mrđa

Iz Ministarstva zdravlja u četvrtak je “eksplodirala” vest da je prethodne nedelje uočeno da su se u bolnicama na jugu Srbije i u Šumadiji osobe van zdravstvenog sistema rapsitivale kod zaposlenih kakav bi akcident mogao da se isprovocira da bi došlo do žrtava među pacijentima, a uznemirenosti i straha među građanima. Sa druge strane, sagovornici Danasa ocenjuju da upravo vlast seje strah i uznemirava javnost.

Sem najave o pojačanim kontrolama u bolnicama i “hitnim” sastancima sa direktorima zdravstvenih ustanova, ministarstvo nije navelo više detalja o ovoj pojavi, kako su je nazvali, dok tabloidi već pišu da se spremaju diverzije u bolnicama.

Mediji bliski vlasti navode da je u pitanju “monstruozni plan destabilizacije države”, te da su bolnice na jugu Srbije i u Šumadiji u opasnosti da se nađu na udaru terorista.

Kako navode, to bi dovelo do nesagledivih posledica po zdravlje i bezbednost bolesnika, a sve u cilju da se za sve probleme i eventualne žrtve optuži državni vrh i izazove haos u zemlji. Njihovi izvori navode i da su se navodno “ljudi opasnih namera” raspitivali kako da sprovedu opstrukciju napajanja električnom energijom i kako najlakše prekinuti dotok kiseonika do pacijenata na intenzivnim negama.

Koliko su ovi navodi tačni i šta se zapravo dešava po bolnicama u Srbiji iz Ministarstva zdravlja nismo dobili odgovor, kao ni na pitanja koliko su pacijenti sada bezbedni i koje se pojačane kontrole uvode u zdravstvenim ustanovama.

Detaljnije objašnjenje Ministarstva zdravlja zatražio je i predsednik Odbora za zdravstvo stranke Srbija centar (SRCE) Dragan Delić, ocenjujući da je 9. januara objavljeno uznemirujuće saopštenje, posle sastanka ministra zdravlja Zlatibora Lončara i predstavnika sindikata iz oblasti zdravstva. Kako kaže, režim sve brutalnije seje strah među stanovništvom.

Poziv za "lojaliste", teroristička pretnja ili strah vlasti: Šta pokazuje Lončarevo saopštenje o mogućim "akcidentima u bolnicama"? 2
foto (BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD)

“Ukoliko je ovo saopštenje utemeljeno u istini, onda se ovde ne radi o „pojavi koja je uočena“, već o monstruoznoj, terorističkoj pretnji. Građanima je u tom slučaju uskraćena bitna informacija – da li su nadležne službe odmah obaveštene o toj „pojavi“, kada je to urađeno i šta su rezultati? Ili još bolje, da nas je nadležno tužilaštvo obavestilo kada je istražni postupak završen, a teroristi smešteni tamo gde im je mesto – naveo je Delić, u pisanoj izjavi.

Ovako, kako dodaje, ova polovična i nedorečena informacija, pogrešno adresirana, donosi samo zabrinutost, uznemirenje, strah i dodatne podele u već duboko polarizovanom društvu.

– Da li je ovo poziv i alibi za „Lojaliste“, koji „broje preko 17.000 članova i okupljaju se u maloj crkvi i nad krvlju se zaklinju na lojalnost stranci“ da preuzmu inicijativu i pročiste i zdravstveni sistem – upitao je dr Delić.

Prema rečima Zoran Radovanovića, redovnof profesora Medicinskog fakulteta u penziji, saopštenje Ministarstva zdravlja ne zvuči samo morbidno, već sasvim suludo.

Poziv za "lojaliste", teroristička pretnja ili strah vlasti: Šta pokazuje Lončarevo saopštenje o mogućim "akcidentima u bolnicama"? 3
Foto FoNet Milica Vučković

– Ono odslikava paničan strah vlasti od suočavanja sa pravdom i pokušaj je skretanja pažnje, poput lopova koji gurka čoveka, pokazujući mu robu u izlogu dok mu vadi buđelar. Studenti, za koje čestiti vladika Grigorije tvrdi da su anđeli, zajedno sa prosvetnim radnicima, poljoprivrednicima i ostatkom neiskvarenih žitelja Srbije, predstavljaju patriotsku snagu koja želi normalnu državu. Oni se bore upravo protiv vladajućeg sveopšteg nasilja i maskiranih batinaša kao poslednje odbrane jedne do bezobzirnosti korumpirane klike – ocenio je Radovanović za Danas.

Istovremeno, i Aleksandar Dikić, klinički toksikolog kaže da saopštenje ministarstva o potencijalnoj od teroristickog napada pokazuje samo koliki je stepen straha prisutan kod predstavnika vlasti, jer više nisu u stanju da rukovode ni zdravstvom, ni drugim velikim sistemima, ni državom.

Poziv za "lojaliste", teroristička pretnja ili strah vlasti: Šta pokazuje Lončarevo saopštenje o mogućim "akcidentima u bolnicama"? 4
foto: Printscreen Nova

– Prvo su se prebrojavali ko će biti novi na listi za odstrel, a sada se preborjavaju ko jeste, a ko nije na listi lojalista. Kao što planiraju da glavni krivac za pad nadstrašnice bude gravitacija, tako za urušavanje zdravstvenog sistema i pucanje istog po svim šavovima žele da okrive fantomske terorističke organizacije. Ovk nije slučajno, jer znaju da bi bilo kakav novi neželjeni događaj sa tragičnim posledicama vatru pobune koja se polako širi ulicama Srbije pretvorio u požar – navodi Dikiić.

Ocenjuje da saopštenje nije posledica zabrinutosti ministra zdravlja zbog stanja raspada u kojem se nalaze bolnice širom Srbije, u kojima padaju plafoni, crepovi, prokišnjavaju ambulante i operacione sale.

– Jedina briga koja muči ministra jeste kako da ne bude sledeći na listi za odstrel i kako da sačuva rejting svog političkog šefa – dodaje on.

Prema rečima pulmologa Dejana Žujovića, teško je komentarisati „gluposti koje dolaze ispod naprednjačkog šinjela“.

Poziv za "lojaliste", teroristička pretnja ili strah vlasti: Šta pokazuje Lončarevo saopštenje o mogućim "akcidentima u bolnicama"? 5
foto privatna arhiva

– Voleo bih da mi osoba koja nema ta ustavna ovlašćenja objasni šta su rezultati istrage, a prijavila je diverziju na sklopki kovid bolnice u Batajnici. Zna li se šta pitam za prijatelja? Znam da su pripadnici BIA istraživali taj slučaj, takođe van opisa svojih zaduženja. Ministarstvo najpre da te „upitane“ prepusti istražnim organima, što bi po zakonu bilo u obavezi, a ne tabloidno da šire, sami, paniku i nesigurnost. Naši građani treba da ostanu bezbrižni, nikakvih terorističkih akcija po bolnicama neće biti. Ministarstvo zdravlja konačno treba da počne da radi posao za koji ga plaćamo, a ne da se bave partizanskim opsenama i fantazijama. Ili da, sa druge strane, svi zaposleni zdravstveni radnici da izađu sa svojih radnih mesta „zabrinuti“ za svoju bezbednost? – naglašava sagovornik Danasa.

Žujović ističe da trenutak u kome živimo zahteva ozbiljnost, odgovornost i stručnost, a ne valjanje jednog fragilnog sistema u blatu dnevne politike i trenutnih političkih interesa.

– Ako me pitate jednom rečju da prokomentarišem ovakve poteze, to bi bila: „Bljak! – zaključuje on.

Ministarstvo: Pažnja na vitalne sisteme za intenzivnu negu, operacione sale

Ministarstvo zdravlja saopštilo je da je na današnjem sastanku ministra Lončara i rukovodioca svih kliničkih centara, bolnica i dečjih klinika još jednom potvrđeno da je nastavak ukidanja listi čekanja prioritet i u 2025. godini. Lončar je apelovao i da se dodatno pojača sistem prevencije.

“Rukovodioci zdravstvenih ustanova su obavešteni da u okviru svojih nadležnosti posebno obrate pažnju na vitalne sisteme za intezivne nege, operacione sale i sva ostala mesta gde se nalaze životno ugroženi pacijenti. S tim u vezi, naloženo je da u najkraćem roku svi rukovodioci provere takve sisteme na način da dobiju sertifikovanu potvrdu nadležnih institucija da su sistemi provereni i u adekvatnom stanju”, navodi se između ostalog na sajtu Ministarstva zdravlja.

Na sastanku je potvrđeno i da će se nastaviti sa radom na unapređenju zdravstvenog sistema Srbije, kao i na materijalnom i radnom statusu svih zaposlenih u zdravstvu, gde je posebno apostrofirano povećanje ličnih dohodaka od osam procenata, koje je već stupilo na snagu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari