Na evidenciji prijepoljske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje koja pokriva četiri opštine, posao traži 19.500 lica. Najviše nezaposlenih, 6.200 je u Prijepolju, a potom u Sjenici 5.500, Priboju 5.300 i Novoj Varoši 2.400. Očekuje se da će mere aktivne politike zapošljavanja koje su predstavljene u Filijali Prijepolje, smanjiti broj nezaposlenih.
Nacionalna služba zapošljavanja pripremila je brojne mere aktivne politike zapošljavanja, kako bi u ovoj godini uz finansijsku podršku Republike Srbije do posla došao što veći broj ljudi, posebno onih iz teže zapošljivih kategorija. Merama aktivne politike zapošljavanja u prošloj godini u Srbiji je bilo obuhvaćeno skoro 6.000 nezaposlenih uključujući i osobe sa invaliditetom, dok će ove godine njihov broj biti mnogo veći, s obzirom na to da je i budžet povećan. Za mere aktivne politike zapošljavanja u ovoj godini iz republičkog budžeta predviđeno je 2, 8 milijardi dinara, a za sprovođenje programa mera za osobe sa invaliditetom 500 miliona. Očekuje se da će kombinacijom različitih budžetskih programa posao, kroz ove mere, pronaći oko 30. 000 osoba.
Novina u do sada objavljenim programima je što su namenjeni zapošljavanju u privatnom sektoru privrede, a akcenat je stavljen na nezaposlene do 30 ili preko 50 godina, pripadnike romske populacije i osobe sa invaliditetom. Od deset javnih poziva, koje je raspisala Nacionalna služba za zapošljavanje, četiri su za programe novog zapošljavanja za koje su predviđene dve vrste subvencija, a prva je za poslodavce.
Kod novog zapošljavanja promovisana je i nova mera, pa poslodavac koji zaposli lice koje prima socijalnu pomoć dobiće svakog meseca refundaciju troškova zarada u iznosu od deset hiljada dinara, godinu dana. On je u obavezi da to lice zadrži još 12 meseci bez refundacije.
Raspisan je i konkurs za zapošljavanje osoba sa invaliditetom bez radnog iskustva do 12 meseci uz subvenciju iznosa do minimalne zarade. Subvencija za samozapošljavanje nezaposlenima romske nacionalnosti je 160 hiljada dinara uz uslov da lice ima završenu obuku za započinjanje sopstvenog biznisa, a pravo se može ostvariti i udruživanjem više nezaposlenih, osnivanjem privrednog društva radi samozapošljavanja.
Objavljena su i četiri javna poziva za dodatno obrazovanje i obuku. To su za učešće u finansiranju programa obuke na zahtev poslodavca, za realizaciju programa sticanja praktičnih znanja, zatim za programe stručne prakse u cilju sticanja posebnih znanja i veština kao i sticanje uslova za polaganje stručnog ispita.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.