Poznati američki neuronaučnik kreirao inovativni program za nastavnike i učenike srednjih škola u Srbiji 1foto EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Američki neuronaučnik i TED govornik Greg Gejdž, posetio je Srbiju tokom Nedelje svesti o mozgu i predstavio dopunjeno izdanje svoje knjige „Kako vaš mozak radi – neuronaučni eksperimenti za svakoga“ u koju su utkani i eksperimenti nastali saradnjom američkih i srpskih studenata.

Knjiga Grega Gejdža predstavlja riznicu lekcija iz neuronauka, koje će se uz posebnu doniranu opremu sprovoditi u Mejkers labovima u srednjim školama širom Srbije, navodi se u saopštenju za medije Mejkers Laba.

Zahvaljujući knjizi američkog neuronaučnika Grega Gejdža „Kako vaš mozak radi – nauronaučni eksperimenti za svakoga” 46 neuronaučnih eksperimenata, koji su donedavno bili rezervisani isključivo za istraživače i studente prestižnih svetskih univerziteta i instituta, biće dostupni i našim srednjoškolcima.

Srpsko izdanje prošireno je sa pet novih originalnih eksperimenata, posebno namenjenih našim nastavnicima i učenicima, koje je tim neronaučnih istraživača, predvođen Gregom Gejdžom, u partnerstvu sa Nordeus fondacijom, Ambasadom SAD u Srbiji i Centrom za promociju nauke, osmislio i razvio tokom leta 2023. godine, u Beogradu.

“Jako smo uzbuđeni što naš neuronaučni program postaje realnost obrazovanja u Srbiji. Od 2010. sam veoma toplo prihvaćen kao “srpski zet” i zbog toga osećam snažnu vezu sa ovom zemljom,“ izjavio je Gejdž na promociji knjige.

Takođe, posvećenim nastavnicima je preporučio da „prelazak sa tradicionalnog predavanja i usvajanja znanja na aktivno učenje kroz iskustvo može biti veoma izazovan ali genijalnost vaših učenika je jasna.“

“Zbog naziva knjige pomislili biste da je mozak glavni junak ove priče, ali kao u svim dobrim filmovima, srce je odigralo presudnu ulogu. Greg Gejdž, srcem je doneo odluku da za sebe zadrži prava izdavanja ove knjige na srpskom i besplatno nam omogući da je prevedemo i objavimo u Srbiji,“ naglasio je Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije koja je jedan od inicijatora ovog projekta.

Gejdž je sa svoja tri studenta sa Univerziteta u Mičigenu i petoro studenata iz Srbije, u julu 2023. tokom letnje škole u Beogradu radio na neuronaučnim studijama, koje su za cilj imale rasvetljavanje pojedinih naučnih fenomena, što je doprinelo njihovom uključivanju u nova poglavlja knjige, navodi se u saopštenju

Ta škola je, dodaje se, pokazala da postoji potreba za praktičnim obrazovanjem iz neuronauka na nivu srednje škole, budući da su se do sada studenti u Srbiji sa konceptima neuronauka upoznavali tek na univerzitetima.

„U ovo srpsko izdanje smo utkali nove eksperimente sa već postojećim poglavljima i uveli neke potpuno nove sadržaje. Naš akcenat je na značaju sveobuhvatnih teorija poput šeme tela i šeme pažnje, praćenih opipljivim eksperimentima koji za cilj imaju stvaranje ličnog i bliskog istraživanja mozga. Ovo nije samo prevedena verzija našeg originalnog rada – ovo je usavršen i prilagođenpristup razumevanju ljudskog mozga”, izjavio je Gejdž.

Tokom posete Grega Gejdža Srbiji, održan je i master klas u Naučnom klubu Centra za promociju nauke, koji je okupio nastavnike iz mreže Mejkers labova, Ova radionica predstavlja ključan korak ka unapređenju obrazovanja iz oblasti neuronauka, jer je omogućila nastavnicima da unaprede svoje veštine kroz obuku za korišćenje moderne opreme i tehnologije u nastavi.

Knjiga je za javnost i akademsku zajednicu predstavljena i u Prvoj beogradskoj gimnaziji, prvoj školi u Beogradu koja je dobila svoj Mejkers lab, jedinstven inovativni multidiscipliarni prostor, urađen po modelu učionica budućnosti, koje je do sada Grupa za obrazovanje otvorila u 14 srednjih škola u Srbiji, a tokom 2024. planira se otvaranje još najmanje 13 Mejkers labova širom zemlje.

Nastavnici iz mreže Mejkers labova su se tokom obuke upoznali sa načinima istraživanja nervnog sistema, uz pomoć „uradi sam” laboratorijske opreme koja otvara vrata ka neograničenim mogućnostima za ispitivanje raznih neuronaučnih fenomena, navodi se u saopštenju za medije.

„Uradi sam” oprema donirana je odstrane državnog sekretarijata SAD svim Mejkers labovima koji su do sada otvoreni u srednjim školama u Srbiji.

Ovaj izdavački poduhvat deo je šireg cilja Grupe za obrazovanje, koju čine Centar za promociju nauke, Nordeus fondacija, Dostignuća mladih u Srbiji i Inicijativa „Digitalna Srbija” – da se znanja i veštine koje su neophodne za razumevanje sveta i razvoj karijere u 21. veku trajno integrišu u obrazovni sistem Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari