Ranka Savić: Hitno reagujemo na kršenje prava zaposlenih roditelja obolele dece 1Foto: ASNS

Prava zaposlenih roditelja ili članova porodice čije je dete ili drugi blizak srodnik oboleo od hronične bolesti koja zahteva povremeni odlazak na bolovanje ili rad od kuće, ukoliko rade vrstu posla koja može tako da se obavlja, takođe trpe posledice, doživljavaju mobing, izolaciju, diskriminaciju i narušavanje poslovnog ugleda. Nemaju svi mogućnost da odu „na neplaćeno“ jer su terapije i druge procedure u lečenju deteta ili člana porodice – skupe.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS), potvrđujući to, kaže za Danas da je „za neverovati, ali ASNS nema mnogo takvih pritužbi“.

„Ali, dobijamo od roditelja koji imaju dete sa hroničnim zdravstvenim problemima ili bolesnog člana porodice da im to predstavlja ogroman pravni i socijalni problem. Mi vodimo računa o tim ljudima. Kada nam se neko od njih obrati, uradimo sve po hitnom postupku da takovom zaposlenom pomognemo“, objašnjava Savić.

Dodaje da su se sindikatu mnogi ljudi obraćali tražeći savete da li mogu da uzmu neplaćeno odsustvo zbog nege obolelog člana.

bebe kolica
Foto: BETAPHOTO/DRAGAN GOJIC

„Ali, znate, takva osoba uzme neplaćeno i nema izvor prihoda, pogotovu ako je samohrani roditelj, a ogromni su troškovi lečenja. Dakle, trebalo bi da se nađe drugi model. Sad najiskrenije, kada imamo takve slučajeve izuzetno smo aktivni i uglavnom se na razne načine izborimo za te ljude. Kroz kolektivne ugovore unapred predviđamo te situacije. Teramo poslodavce da imaju drugačiji režim i odnos prema takvom zaposlenom u smislu da može da radi od kuće, da može da mu se preraspodeli radno vreme. Prosto da se ne žmuri na činjenicu da zaposleni ima dete ili člana porodice koji je hronično oboleo i potrebna mu je pomoć“, navodi Ranka Savić.

Kako kaže, ima još jedan problem o kojem se retko govori:

„Pri zapošljavanju, ukoliko se javi osoba za koju komisija ili poslodavac saznaju da ima, na primer, dete sa autizmom, tada nema šanse da se ona primi u radni odnos. To je diskriminacija, ali niko je ne pominje. Lično sam imala razgovore sa ljudima koji su rekli da ne mogu da se zaposle jer se zna da u porodici imaju obolelog člana“, objašnjava naša sagovornica.

Ranka Savić pozvala je sve roditelje i članove porodica koje su u radnim odnosu da se jave ukoliko imaju takve probleme.

Ovaj dodatak je realizovan u okviru projekta „Od neznanja do bolesti“ koji je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ranka Savić: Hitno reagujemo na kršenje prava zaposlenih roditelja obolele dece 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari