Ninoslav Jovanović (48) iz niškog sela Malča, koji je zbog otmice i produženog silovanja dvanaestogodišnje devojčice iz Niša pravosnažno osuđen na doživotnu zatvorsku kaznu, podneo je zahtev za zaštitu zakonitosti o kojem će odlučivati Vrhovni kasacioni sud, objavljeno je na portalu niškog Višeg suda.
U saopštenju se navodi da je Jovanović zahtev podneo 2. avgusta, i to lično, pošto je sa pravosnažnošću presude izgubio pravo na branioca po službenoj dužnosti.
Izjavljivanje vanrednog pravnog leka ne utiče na izvršnost pravosnažne presude, tako će Jovanović odluku Vrhovnog kasacionog suda čekati u Kazneno- popravnom zavodu u Nišu.
Viši sud nije objavio na koje konkretne “nezakonitosti” je on prigovorio, ali se pretpostavlja da su u pitanju iste primedbe koje je iznosio tokom prvostepenog i drugostepenog posupka.
U žalbi koju je podneo na prvostepenu odluku Višeg suda naveo je da su mu povređeni pravo na odbranu i pravično suđenje jer su u postupku učestvovali tužilac i sudije Višeg suda čije je izuzeće tražio.
U postupku pred Apelacionim sudom zahtevao je izuzeće sudije Zorana Krstića, koji je bio član petočlanog veća, zbog sumnje u njegovu nepristrasnost, zatim i predsednice veća Mirjane Đorđević, jer je odbacila njegov zahtev za izuzeće Krstića, a potom i predsednika Apelacionog suda i oba njegova zamenika jer su odbili zahtev za izuzeće sudinice Đorđević. Svi njegovi zahtevi su odbijeni.
Apelacioni sud nije uvažio ni Jovanovićeve tvrdnje o neuračunljivosti, pošto je veštačenjem ustanovljeno da ne pati od duševne bolesti, duševne zaostalosti, niti privremene duševne poremećenosti.
Njegov antisocijalni poremećaj sa forenzičkog stanovišta ne spada u psihijatrijsku bolest. Neosnovano je i njegovo isticanje da pati od epilepsije, jer neurofiziološki pregled nije pokazao epileptičku aktivnost, naveo je ovaj sud u odluci povodom Jovanovićeve žalbe.
On je žalbom osporavao i produženo krivično delo silovanja, a tvrdio je i da devojčicu “nije tukao, niti izgladnjivao, već da je o njoj sve vreme brinuo”.
Apelacioni sud je ocenio da su ovakve tvrdnje neosnovane, jer je pre optuženja “priznao radnje koje su obuhvaćene kvalifikacijom dela”, a na glavnom pretresu pred prvostepenim sudom pokušao je da umanji krivicu i pogoduje svojim interesima u pogledu kazne”.
Viši sud je 5. januara ove godine Jovanoviću izrekao kaznu doživotnog zatvora, što je prva takva kazna u Srbiji nakon usvajanja izmena Krivičnog zakonika Srbije, kojima je ustanovljena ovakva sankcija. Obrazlažući takvu odluku, sudinica Višeg suda Tamara Savić navela je da Jovanović predstavlja „trajnu opasnost za društvo“, te da njegov dugogodišnji boravak u zatvoru nije uticao na to da ne ponavlja krivična dela. Njegovo puštanje na slobodu bilo bi rizik po novu žrtvu i ovo je jedina kazna koja će ga sprečiti da ponovo izvrši isto delo, rekla je Savić. Dodala je da se on u završnoj reči izvinio i rekao da se kaje, ali da sud tu izjavu nije prihvatio kao iskrenu.
Jovanović je devojčicu oteo 20. decembra 2019. godine u niškom naselju Brzi Brod na putu ka školi, tako što ju je namamio u automobil, predstavljajući se kao novi školski majstor kome je trebalo da pokaže put do škole. Devet dana je zajedno sa njom boravio po niškim i knjaževačkim selima, a onda ju je ostavio u napuštenoj vikendici u selu Pasjača, gde je i pronađena, dok je on nastavio bekstvo. Uhapšen je u januaru prošle godine, nakon 17 dana policijske i vojne potrage. Devojčica je zbog pretrpljenog zlostavljanja bila hospitalizovana u niškom Univerziteskom kliničkom centru.
On je prethodno osuđivan za silovanje jedne žene i jedne devojčice (1995), otmicu dve i silovanje jedne devojčice (2005) i opskurnih poruka ženama na svom fejsbuk profilu (2018), zbog čega je proveo u zatvoru 22 godine. Deo medija ga je nazvao „Malčanskim berberinom“ jer svojim žrtvama seče kosu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.