Posle prvog upisnog kruga, u trogodišnjim obrazovnim profilima ostalo je slobodno 2.444 mesta, u četvorogodišnjim 6.256, a u specijalizovanim odeljenjima 417, rečeno je Danasu u Ministarstvu prosvete.
Po jednoj od prve tri želje je upisano 86,65 odsto učenika, a 1.471 đak je ostao neraspoređen. Po prvoj želji je upisano 64,62 odsto svršenih osnovaca, po drugoj 15 odsto, a po trećoj zelji sedam odsto učenika. Od ukupno 69.859 đaka koji su završili osnovnu školu, njih 65.229 je predalo liste želja, a upisano je 63.758.
U trogodišnje obrazovne profile je upisano 11.702 đaka, u četvorogodišnje 48.991, a u specijalizovana odeljenja 3.065 učenika, navode u Ministarstvu.
U većini srednjih škola u Srbiji ove godine je prag za upis niži za nekoliko poena nego lane, a na to su najverovatnije uticali lošiji rezultati na završnom ispitu. Dosta praznih mesta ima na smeru za učenike sa posebnim sposobnostima za informatiku i računarstvo, a neke škole zbog malog broja đaka neće moći da formiraju odeljenja.
Tako je u srednjoj školi „Lukijan Mušicki“ u Temerinu i gimnaziji u Kovinu raspoređeno samo šest učenika, po petoro u kikindskoj gimnaziji „Dušan Vasiljev“ i „Stevan Puzić“ u Rumi, a po dvoje u srednjoj školi „Mladost“ u Petrovcu na Mlavi i Aleksinačkoj gimnaziji. Praznih mesta ima i u gimnazijama u Paraćinu, Brusu, Pirotu, Jagodini, Drugoj kragujevačkoj…
Zanimljivo je da upisne kvote nisu popunile ni sve gimnazije sa specijalizovanim matematičkim odeljenjima. U Valjevskoj gimnaziji je raspoređeno 16, u Kraljevačkoj i niškoj „Svetozar Marković“ po 10 učenika, a kvota je 20.
Praznih mesta ima i u odeljenjima za obdarene za fiziku – u Zemunskoj gimnaziji je raspoređeno 10, a u niškoj „Svetozar Marković“ devet, dok je kvotu od 20 učenika popunila samo Jovina gimnazija u Novom Sadu.
Slično su prošle i gimnazije u unutrašnjosti sa filološkim odeljenjima za engleski, a manji broj učenika od planiranih imaju i francusko i rusko odeljenje u Filološkoj gimnaziji, kao i rusko u Karlovačkoj.
Novoustanovljeno odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za biologiju i hemiju nije uspela da popuni jedino Osma beogradska gimnazija, gde je od 20 planiranih raspoređeno devet učenika. Kako nam je rečeno u toj školi, jedan od razloga je to što neki učenici nisu pažljivo popunili listu želja, pa su umesto šifre ovog odeljenja, pisali prirodno-matematički smer.
Što se tiče beogradskih gimnazija, u većini je prag nešto niži nego lane, a po broju poena prednjače Treća, Četrnaesta, Prva, Deseta i Deveta. S druge strane, za upis u gimnazije u prigradskim naseljima bilo je dovoljno i pedesetak poena. Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradskih gimnazija, kaže za Danas da učenici koji su upisali gimnazije sa tako malim brojem bodova neće moći da prate nastavu i da je sigurno da će biti popuštanja i „gledanja kroz prste“.
On ukazuje da nisu tačne ocene koje se često čuju u javnosti da su prestoničke srednje stručne škole popularnije od gimnazija i da ih upisuju bolji đaci, ali dodaje da u unutrašnjosti to jeste slučaj, jer mnogi roditelji nemaju novca da šalju decu na studije, pa se đaci opredeljuju za zanimanja sa kojima će moći da se zaposle posle srednje škole.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.