Predizborno raskopavanje Beograda 1

Raskopan Trg Slavija, zatvorena polovina Bulevara oslobođenja, obimni radovi u Ruzveltovoj ulici, dok je, iako rekonstruisana, Ulica Mije Kovačevića privremeno postala slepa ulica, i povrh svega početak sanacije Brankovog mosta – slika su koja Beograđanima zadaje glavobolje zbog saobraćajnog kolapsa i gužvi.

Dok su i građani i stručnjaci saglasni da su rekonstrukcije ovih ulica bile neophodne, oponenti vlasti smatraju da se gradskim vlastima žurilo da „urede“ Beograd za predstojeće lokalne izbore, ne bi li njihove partije osvojile što više glasova.

Rok za završetak najobimnijih radova na Slaviji i Bulevaru oslobođenja je 1. januar 2018. godine, za Ruzveltovu do 16. novembra, a gradonačelnik Beograda Siniša Mali juče je najavio da će radovi na Brankovom mostu biti gotovi za najviše dva i po meseca, umesto u predviđenom roku od šest meseci. Zaključak koji se nameće jeste da je u interesu aktuelne gradske vlasti, osim da olakša sugrađanima kretanje kroz postojeći saobraćajni lavirint, i da predstavi i završene projekte i svoja dostignuća u okviru kampanje za predstojeće izbore za Skupštinu grada. Prema medijskim spekulacijama, ti izbori mogli bi da se održe upravo u januaru, kada će ovi radovi biti gotovi.

Da se sa rekonstrukcijama žuri kako bi se stvorio privid da vlast „nešto radi“, saglasni su predstavnici opozicije i sindikata.

Balša Božović, odbornik Demokratske stranke u Skupštini grada, ističe za Danas da se aktuelne saobraćajne gužve dešavaju jer gradom upravljaju amaterizam i korupcija.

– U Beogradu se četiri godine ništa nije radilo i sad pokušavaju pred izbore da stvore privid da misle na dobrobit građana. Najobimniji deo radova – rekonstrukciju Slavije, započeli su pred početak školske godine, umesto da su to radili preko leta. A preko leta se nije radilo jer su radnici štrajkovali. Radnici koji su unajmljeni na njihovim nameštenim tenderima, ukazuje Božović.

Da veliki broj rekonstrukcija u gradu pokazuje da se odlazeća gradska vlast priprema za izbore smatra i Miladin Miletić ispred Inicijative Ne da(vi)mo Beograd.

– Na delu je klasično predizborno šminkanje, a ne rešavanje suštinskih problema Beograda. Posledica ovakvog stihijskog rada su gužve u saobraćaju, koje naravno „gradonačelnik“ i svita neće ni osetiti u svojim klimatizovanim vozilima sa vozačima, naglašava Miletić. On podseća da je pešački deo Brankovog mosta od 2014. godine zatvoren, i umesto da bude renoviran, Grad je ulagao u muzičku fontanu.

I Željko Veselinović, predsednik sindikata „Sloga“, osvrnuo se na „cirkus sa fontanom“ na Slaviji koja je isključena zbog radova nedugo posle otvaranja. On primećuje da je Beograd u „opštem haosu“, kakav nijedna vlast do sada nije uspela da napravi, pa čak ni u cilju predizborne kampanje.

– Moj utisak je da su to kompletni diletanti, koji pokušavaju da „ušminkaju“ Beograd pred izbore, što nije prvi put, ali je neshvatljivo da neko pravi takve gluposti kao što je zatvaranje svih glavnih saobraćajnica pred početak školske godine, ističe Veselinović.

Nešto drugačije viđenje ima Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta. On naglašava da su ove rekonstrukcije bile neophodne i ulaze u redovno održavanje, a da je jedino što nedostaje u ovom slučaju – plan.

– Potreba za radovima ne dolazi iznenada, to je nešto što je trebalo predvideti. Važne ključne saobraćajnice kao što je Bulevar oslobođenja morale bi da se rade u tri smene, bez zastoja, uz to je važno obezbediti koordinaciju svih radova, za šta postoji komisija, ali pitanje je kakve su njima instrukcije zadate, ukazuje Vujanić. On primećuje da bi možda bilo racionalnije umesto četiri, otvoriti dva gradilišta koja će raditi punim kapacitetom.

Ukupna vrednost radova koji se finansiraju iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj je, prema projekcijama rebalansa budžeta Grada blizu 24.000.000 evra, od čega će za rekonstrukciju Slavije i Bulevara oslobođenja i Ulicu Mije Kovačevića biti izdvojeno više od dve milijarde dinara a za Brankov most oko 200 miliona dinara, i kao „šlag na tortu“, odnosno na Slaviju, dolazi vrednost fontane od još 254 miliona dinara.

Mali ubrzava radove na Brankovom mostu

Rok za završetak rekonstrukcije Brankovog mosta je 180 dana od početka radova, odnosno 16. februar 2018. godine. Ipak, da bi radovi mogli kraće da traju, rekao je Nenad Bajić iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda juče ujutru za televiziju N1. On je naglasio da očekuje da svi radovi budu gotovi za četiri i po meseca. Kasnije tokom dana, kako su se gužve na Brankovom mostu povećavale, a građani sve više negodovali, gradonačelnik Siniša Mali dodatno je skratio ovaj rok, izjavivši da će radovi biti gotovi i pre Nove godine, „za dva do dva i po meseca. Dakle, ne šest meseci, ne do kraja godine. Izdržaćemo zajedno saobraćajne gužve koje će se desiti i koje se dešavaju, ali mi drugog rešenja nemamo“, izjavio je Mali.

Dugovi ostaju sledećoj vlasti

Nakon završetka postojećih radova u planu Grada je i rekonstrukcija ulica Kaljice Marije, 27. marta, Džordža Vašingtona, i Cara Dušana u vrednosti od 20 miliona evra zajedno sa rekonstrukcijom Kneza Miloša i izgradnjom podzemnih garaža u vrednosti od 10 miliona evra. Svi ovi radovi finansiraće se iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj po projektu za unapređenje beogradskog javnog prevoza i saobraćajne infrastrukture. Skupština grada već je usvojila odluku o restrukturiranju ovog kredita kojom je precizirano otplaćivanje dela kredita počinje od novembra 2017. a drugog dela od novembra 2019. godine. Veći deo tih dugova otplaćivaće neka naredna vlast.

Nova direktorka Agencije za bezbednost saobraćaja

Vlada Srbije imenovala je na današnjoj sednici Jasminu Milošević na mesto vršioca dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari