Političar koji je bio na funkciji poslednjeg ministra inostranih poslova Istočne Nemačke predložio je izgradnju muzeja hladnog rata raznovrsnog sadržaja na nekadašnjem kontrolnom punktu Čarli u Berlinu između Istočne i Zapadne Nemačke, poprištu viševekovne mrtve tačke u pregovorima između Istoka i Zapada.
Političar koji je bio na funkciji poslednjeg ministra inostranih poslova Istočne Nemačke predložio je izgradnju muzeja hladnog rata raznovrsnog sadržaja na nekadašnjem kontrolnom punktu Čarli u Berlinu između Istočne i Zapadne Nemačke, poprištu viševekovne mrtve tačke u pregovorima između Istoka i Zapada. „Potreban nam je muzej koji će ukazati na značaj hladnog rata“, izjavio je Markus Mekel, zakonodavac iz redova vladajuće partije socialdemokrata.
Mekel, opozicioni aktivista u vreme vladavine komunizma, vršio je funkciju ministra spoljnih poslova u prvoj i jedinoj vladi Istočne Nemačke koja je izabrana na slobodnim izborima, a koja je tokom nekoliko meseci vladavine 1990. utrla put ka ujedinjenju Nemačke. Početkom ove nedelje bivši predsednik Češke Vaclav Havel i bivši američki ambasador u Nemačkoj Džon Kornblum podržali su Mekelovu ideju. Kornblum je rekao da tim koji podržava izgradnju traži finansijska sredstva. Tim takođe zahteva od Berlina da uključi izgradnju muzeja u plan razvoja grada i obezbedi dve slobodne parcele na istočnoj strani nekadašnjeg kontrolnog punkta Čarli.
„U Berlinu je započet hladni rat“, rekao je Kornblum. „Ovaj grad predstavlja osnovu celokupne velike istorije kontinenta koji je gotovo sam sebe uništio, a onda se ponovo ujedinio. Nove generacije koje će postati ljudi želeće da to shvate“.
Portparol grada za kulturna pitanja Torsten Vehlert izjavio je da panel akademika razmatra Mekelov predlog za izgradnju muzeja hladnog rata. Međutim, vlasnik postojećeg muzeja na bivšem graničnom prelazu, gde su se američki i ruski tenkovi sukobili pošto je Istočna Nemačka 1961. zatvorila svoju granicu Berlinskim zidom, čvrsto se protivi ovom projektu. „Ovo je mesto simbol slobode i uspomene na žrtve rata“, izjavila je Aleksandra Hilderbrant čiji je suprug otvorio muzej na punktu Čarli 1962. „Veza ovog muzeja s hladnim ratom nije od zanemarljive važnosti“. Slobodne parcele na kojima Merkel preporučuje da se izgradi muzej trenutno su oivičene visokim drvenim zidovima na kojima su hronološki ilustrovani događaji iz bremena hladnog rata u Berlinu. Merkel smatra da je bolje zameniti ovaj muzej novim koji povezuje istoriju graničnog prelaza s posledicama koje je ovaj konflikt ostavio na globalnom nivou.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.