List Pravda je na današnji dan pre 80 godina pisao o novom državnom uređenju koje je uspostavljeno u Norveškoj, a list Vreme o teškom položaju industrije u Banovini Hrvatskoj.
List Pravda je pre 80 godina na današnji dan pisao o novom državnom uređenju u Norveškoj.
Komesar Rajha za Norvešku, g. Terboven, saopštio je na radiju odluke o novom uređenju državne uprave u Norveškoj, i tom prilikom je nagovestio da su za pojedine resore državne uprave postavljene starešine – Norvežani, koji su tom prilikom dobili titulu komesara – državnih savetnika.
Starešine je dobilo 13 resora, od kojih su neki: resor prosvete i crkvenih poslova, resor socijalne politike, resor javne bezbednosti, resor pravde.
Posle kapitulacije norveške vojske, kao i posle bekstva kralja i vlade Nigardsvolda u London, nastupila je nova politička situacija u Norveškoj.
Došlo je do toga da su bili pokrenuti pregovori oko stvaranja novog političkog poretka u zemlji, i da je komesar Rajha je pregovarao sa predstavnicima starih partija.
Ono što se desilo ovom prilikom je bilo ukidanje starih političkih norveških stranaka, kao i to da su državna veća preuzela vođenje upravnih poslova.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
List Vreme je na isti dan pisao o selidbi tekstilne fabrike „Duga Resa“ u Mladenovac, koje je izazvalo ogromno interesovanje publike.
Ova tekstilna fabrika koja je bila u blizini Zagreba, bila je veoma poznata, i njeno preseljenje se moglo osetiti u svakom pogledu.
Tada je bio težak položaj industrije u Banovini Hrvatskoj, i vladalo je mišljenje da se to neće zaustaviti samo na selidbi fabrika.
Razloga za ovakvo stanje bilo je mnogo, ali se ističe nemogućnost nabavke sirovina iz inostranstva pomoću kojih su fabrike radile. Ono što je doprinelo ovakvom stanju bile su i tadašnje prilike koje su onemogućavale izvoz proizvoda.
Nameti koji se nameću u Banovini svakim danom su bili sve teži i teži, njih je morala da snosi industrija, što je nju dovelo do beznadežnog položaja.
Zbog takve situacije se u Banovini Hrvatskoj održavao kontakt sa političkim predstavnicima Hrvatske seljačke stranke, kao i sa predstavnicima Banske vlasti, kako bi se pronašlo rešenje za tadašnju situaciju.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.“
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.