Klupa za rezervne igrače često ume da odigra važnu ulogu u sportu jer je njena „dužina“ jedan od važnih faktora, ali u srpskom fudbalu primetan je fenomen da glavnu ulogu vodi optuženička klupa. U tri kluba koji su noseći stubovi elitnog takmičenja glavnu reč su vodili, vode, ili će voditi ljudi protiv kojih je krivični postupak u toku. Čak i da budu oslobođeni, postavlja se pitanje moralne odgovornosti da ostanu ili da se vrate poslu u okviru kojeg su se teretili za zloupotrebnu položaja i proneveru miliona evra.


Zakon i sudstvo baziraju se na pretpostavci nevinosti, odnosno da se svako smatra nedužnim dok se krivica ne dokaže, pa sportski radnici, kao i svi ostali građani, mogu nesmetano da obavljaju svoj posao do okončanja postupka i pravosnažnosti odluke.

– U zakonu ne postoji odredba koja bi osobama protiv kojih se vodi krivični postupak zabranila da obavljaju neku funkciju, čak ako je to mesto za koje se procesuira zbog zloupotrebe službenog položaja. Eventualna zabrana u nadležnosti je samih klubova i saveza, ukoliko oni imaju neke interne akte kojima bi se optuženi suspendovao do okončanja suđenja. Naravno, tu je i moralna odgovornost pojedinca – ističe advokat Aleksandar Lojpur.

Najdrastičniji je primer Zvezdana Terzića, nekadašnjeg direktora OFK Beograda i prvog čoveka Fudbalskog saveza Srbije koji se tereti da je zloupotrebom službenog položaja prodajom četiri fudbalera „romantičara“ protivpravno prisvojili oko četiri miliona evra. Za ovo delo zaprećena je kazna od dve do 12 godina zatvora. Za Terzićem je čak bila raspisana poternica dok je bio u bekstvu, a proveo je određeno vreme u pritvoru pre nego što je pušten da se uz jemstvo brani sa slobode. U drugom postupku osuđen je za nelegalno nošenje oružja. Sada se ponovo na velika vrata vraća na Karaburmu gde je krajem septembra izabran za predsednika Upravnog odbora OFK Beograda.

Na čelu novosadske Vojvodine godinama je Ratko Butorović, poznatiji kao bata Kan Kan, a krajem prošle godine izabran je i na vodeću funkciju istoimenog Sportskog društva iz Novog Sada. U žižu javnosti dospeo je januara 2008. godine kada su specijalne policijske snage upale u njegovu vilu u novosadskom predgrađu Telep i uhapsile ga zbog podmićivanja fudbalskih sudija. Prema optužnici, on je isplatio više hiljada evra glavnom sudiji Mihajlu Jekniću i pomoćnim arbitrima u svrhu nameštanja rezultata meča odigranog u Lučanima 12. decembra 2007. gde je Vojvodina pod sumnjivim okolnostima pobedila domaću Mladost sa 1:0. Butorović je u više navrata dovođen u vezu i sa sumnjivim radnjama u drugim oblastima, ali one nisu dobile sudski epilog.

Poslednji, ali nikako najmanje važan, što zbog svog veličine svog imena, što zbog imena kluba na čijem je čelu bio i gde se ponovo očekuje je Dragan Džajić. Kako se predviđa, suđenje trećoj Zvezdinoj zvezdi uskoro bi moglo dobiti završnu reč, a ukoliko presuda bude oslobađajuća on bi se mogao vratiti na „Marakanu“. Glavnu reč, kao i inicijativu, da se Džajić vrati na čelo svog kluba navodno vodi prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Aleksandar Vučić.

Podsetimo, Dragan Džajić, Vladimir Cvetković i Miloš Marinković uhapšeni su na spektakularan način, uz veliku medijsku pompu, sa sve lisicama i odvođenjem u „marici“ februara 2008. zbog sumnje da su nezakonito prisvojili nešto više od osam miliona evra od transfera četiri fudbalera Crvene zvezde – Gorana Drulića, Zorana Njeguša, Perice Ognjenovića i Ivana Dudića. Proveli su u pritvoru šest meseci, a kao i u slučaju Zvezdana Terzića za ovo delo zaprećena je kazna od dve do 12 godina zatvora.

Nameštanja, suspenzije, privođenja

Nameštanja mečeva različito se tretiraju u zavisnosti od sportova, zemlje u kojoj se desi, ali i individualnih slučajeva. Trenutno su aktuelni slučajevi nameštanja mečeva u fudbalu gde je trener italijanskog Juventusa Antonio Konte najpre kažnjen sa 10 meseci suspenzije, smanjeno na četiri meseca, jer nije prijavio da je utakmica između Sijene i Albinolefea u sezoni 2010/11. nameštena. Podsetimo, Stara dama je 2006. zajedno sa Lacijom i Fiorentinom izbačena u Seriju B zbog nameštanja mečeva, dok je Milan ostao u eliti ali je naredne godine krenuo sa velikim zaostatkom. Zbog navodnog nameštanja rukometne utakmice privedeni su najbolji igrač sveta Francuz Nikola Karabatić i srpski internacionalac Mladen Bojinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari