Dejan Pavlović, stariji vodnik prve klase i predsednik sindikata „Sloga“ zaposlenih u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, kojem je, pod i dalje nerazjašnjenim okolnostima, u maju prošle godine izgorela kuća, nedavno je bio prinuđen da napusti drugu kuću koju je mu je vojska dala na privremeno korišćenje.
Kako Pavlović navodi za Danas, on nije bio u mogućnosti da obnovi ugovor sa Vojskom Srbije i nastavi da kao zakupac koristi kuću u koju je privremeno smešten, jer su iz Ministarstva odbrane zahtevali da dostavi dokumenta koja su izgorela u požaru.
– Ti ugovori se sklapaju na dve godine. Kada sam privremeno smešten u drugu kuću, niko nije zahtevao da potpišem novi ugovor, već je to urađeno prema ugovoru koji je bio na snazi. Da bih potpisao novi ugovor tražili su mi dokumenta koja sam već podneo kada sam prvi put sklapao ugovor o zakupu. Međutim, ta dokumenta su izgorela. Ja sam još krajem prošle godine podneo zahtev ministarstvu da mi dostavi ta dokumenta, ali oni to nisu učinili do isteka ugovora. Zbog toga sam bio prinuđen da se vratim kod roditelja i da svakodnevno putujem iz okoline Aranđelovca u Beograd, navodi Pavlović dodajući da je ministarstvo već poseduje sva dokumenta koja su mu tražili za obnovu ugovora.
Pavlović je uzgred, u toku jučerašnjeg dana, bio na saslušanju kod disciplinskog tužioca Vojske Srbije, zbog saopštenja objavljenog u julu prošle godine. On je tada, ispred sindikata „Sloga“ istakao da su pripadnici 63. padobranske brigade Vojske Srbije odbili naređenje ministra Aleksandra Vulina da asistiraju policiji na suzbijanju demonstracija u Nišu. Kako ističe, odbio je da odgovara na pitanja disciplinskog tužioca, jer je u konkretnom slučaju u više navrata povređen zakon.
– Najpre, ja nisam ni mogao da bude pozvan na disciplinsku odgovornost jer sam istupao kao predstavnik sindikata. Pored toga, ja sam na te okolnosti već saslušan prošlog jula kod višeg tužioca, koji je, pretpostavljam, odustao od krivičnog gonjenja. Najzad, postupak protiv mene je pokrenuo disciplinski tužilac koji za to nije nadležan, a i zakon kaže je da rok za pokretanje postupka osam dana od saznanja o navodnom prekršaju, navodi Pavlović.
Upitan o istrazi okolnosti pod kojima je u maju prošle godine izgorela kuća u Rekreativnom centru Surčin koju je koristio, Pavlović napominje da već duže vreme nema nikakve informacije.
– Niti me ko zove, niti se ko javlja kada ja zovem, kaže.
Pavlović je, podsetimo, u više navrata kritikovao stanje u vojsci javno govoreći o teškim uslovima u kojima rade pripadnici VS, ali i razlozima zbog kojih sve više ljudi napušta vojsku. Tokom vanrednog stanja podneo je dve krivične prijave protiv starešina u vojsci, optužujući ih da su svojim postupcima doprineli zaražavanju pripadnika vojske.
Danas je u toku popodneva poslao pitanja Ministarstvu odbrane vezane za navode Dejana Pavlovića, ali nam odgovori do zaključenja ovog izdanja lista nisu stigli.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.