Kol centar Advokatske komore Srbije za postavljanje branilaca po službenoj dužnosti predstavljen je danas, a ministarka pravde Nela Kuburović istakla je da osnivanje tog centra predstavlja transparentnu i antikoruptivnu meru, koja onemogućava zloupotrebe.
Kako se navodi u saopštenju, ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da svi znaju da su pojedinci imali privilegije prilikom određivanja branilaca po službenoj dužnosti.
„To mogu da kažem i sa stanovišta Ministarstva pravde, dok smo bili nadležni za naplatu naknada za branioce po službenoj dužnosti gde se moglo videti da se imena pojedinaca stalno ponavljaju. Na ovaj način uvodi se transparentnost, a samim tim povećava se i sigurnost građana“, istakla je ona.
Kuburović je podsetila, dodaje se u saopštenju, da su Protokol o uspostavljanju kol centra potpisali Ministarstvo pravde, Advokatska komora Srbije (AKS), Republičko javno tužilaštvo i Vrhovni kasacioni sud i da to predstavlja dobar primer zajedničkog rada koji uvodi transparentnost u pravosudni sistem Republike Srbije.
Govoreći o novim zakonskim rešenjima, mona je ukazala na dobru saradnju Ministarstva pravde i predstavnika advokature, kada je reč o izradi Narta zakona o besplatnoj pravnoj pomoći koji je Skupština Srbije usvojila 2018. godine, a čija primena će otpočeti krajem 2019.
Kuburović je rekla da će Ministarstvo pravde i AKS raditi zajedno i na izradi podzakonskih akata, kao i na utvrđivanju tarife koja će se primenjivati kada je reč o besplatnoj pravnoj pomoći.
Kako se dodaje, ministarka pravde je podsetila i da su advokati podržali Ministarstvo pravde tokom prošle godine prilikom uvođenja projekta „e-sud“, koji je započeo svoju primenu u Upravnom sudu, gde je omogućena potpuna elektronska komunikacija između stranaka i sudova, odnosno elektronsko vođenje spora.
Ona je ukazala da će sistem „e-sud“ biti do kraja ove godine proširen na privredne sudove, ističe se u saopštenju.
Predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac naglasio je da je do sada postojao apsolutno netransparentan sistem određivanja branilaca po službenoj dužnosti, kojih je inače u Srbiji 7.466, dok je od tog broja 2.544 advokata na listi na teritoriji grada Beograda.
„Nikada nismo mogli da dobijemo podatke koliko je advokata postavljeno i o licima koja su ih postavljala. To je u velikom broju slučajeva kod građana koji su dospeli pod udar krivičnog postupka rezultiralo da nisu imali adekvatnu odbranu“, rekao je Gostiljac.
On je ukazao da se iz tih razloga uspostavlja transparentan sistem, potpuno podložan svakom vidu kontrole, te da je u prvih mesec dana postojanja novog kol centra, primljeno više od 2.500 poziva, od čega je više od 500 poziva na teritoriji Beograda i da je u prvom mesecu rada, u Srbiji postavljeno 1.787 branilaca po službenoj dužnosti.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio rekao je da projekat odražava istinsko partnerstvo Misije OEBS-a u Srbiji sa Vladom Srbije i svim državnim institucijama, kao i sa svim drugim relevantnim i zainteresovanim stranama i istakao da je njegov cilj da Srbija u potpunosti preuzme odgovornost na svojim reformskim dostignućima, dodaje se u saopštenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.