U svečanoj Sali Skupštine grada Kraljeva, danas je, u prisustvu velikog broja gostiju, promocijom četvorotomne edicije „Kraljevo u velikom ratu“ čiji je autor penzionisani artiljerijski major Rade Vukosavljević, obeležena 58. godišnjica Istoriskog arhiva Kraljeva.
Pozdravljajući prisutne goste direktorka Istorijskog arhiva , profesorka Vesna Milojević je između ostalog rekla: „Na mapi čuvara nacionalnog i kulturnog identiteta naša kuća ima posebno mesto. Ona sređuje i trajno čuva arhivsku građu i to jeste naša primarna delatnost, ali je taj proces zaokružen tek kada na osnovu tako sređene i čuvane građe mi „ispričamo priču“ poput ove koja nas je danas ovde okupila. Zato i naglašavam da je u našem radu podjednako važna i izdavačka delatnost i mi ćemo joj, kao ustanova, u vremenima koja dolaze posvetiti dužnu pažnju.“
Potom je o najnovijem izdavačkom poduhvatu Istorijskog arhiva Kraljeva, četvortomnoj ediciji „Kraljevo u velikom ratu“ govorio vojni istoričar, pukovnik Mile Pršić koji je uz priznanje autoru za veliki i uspešno obavljeni posao kakvim se, po njegovim rečima, bave čitave ustanove i institucije, posebno pohvalio njegov pristup i doprinos istorijatu Srpske vojske koja je, predvođena velikim vojnim stratezima Vojvodom Putnikom,Vojvodom Stepom Stepanovićem i Vojvodom Živojinom Mišićem, dala nemerljiv i nezaboravan doprinos slamanju vojnog saveza Centralnih sila u I svetskom ratu.
Objašnjavajući motive svog pristanka da učestvuje na današnjoj promociji edicije „Kraljevo u velikom ratu“ akademik profesor Vasilije Krestić je naglasio svoju obavezu predsedavajućeg Odbora za proučavanje genocida nad spskim narodom i drugim narodima u Jugoslaviji ali i svoje tridesetsedmogodišnje rukovođenje Arhivom ove institucije. Stoga je posebno zahvalan autoru edicije „Kraljevo u velikom ratu“ Radu Vukosavljeviću za njegovu posvećenost da se od zaborava sačuvaju velike žrtve kako Sprske vojske tako i narod u celini postradalog od okupatorske vojske Austro-Ugarske za vreme I svetskog rata na teritoriji Kraljeva.
Na kraju današnje svečanosti prisutnima se obratio i autor penzionisani artiljerijski major Rade Vukosavljević zahvalivši se na podršci gradonačelniku Kraljeva Predragu Terziću ali i članovima Gradskog veća koji su omogućili da njegovo obimno delo ugleda svetlost dana u formi četvorotomne edicije. On je, pored zahvalnosti, rekao da je edicija plod njegovog višegodišnjeg trenskog rada, zajedno sa grupom entuzijasta iz Kraljeva, na mapiranju i obeležavanju svih značajnih toponima vezanih za teške bitke vođene u kasnu jesne 1915 godine na ovim prostorima kada se Spska vojska zajedno sa Kraljem Petrom I, prestolonaslednikom Aleksandrom i Vladom povlačila Ibarskom dolinom put Kosova i Metohije i Albanije potom.
Kraljevo je, inače, još prošle godine formiralo Odbor za obeležavanje stogodišnjice od završetka Prvog svetskog rata i izgradnju Vojničke spomen kapele na Planini Čemerno. Na ovoj planini je, novembra 1915. godine vođena jedna od većih bitaka tokom koje je stradalo više od 1000 vojnika iz ovih krajeva štiteći odstupnicu glavnini Srpske vojske Ibarskom dolinom.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.