Vojvođanski IKT klaster predstavio je u Privrednoj komori Srbije najnovije izdanje studije ICT in Serbia – At a Glance, koje se na sveobuhvatan način bavi sektorom informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji i pokriva najvažnije aspekte poslovanja.
Studija nudi jasan i sistematizovan pregled situacije u informacionom sektoru i namenjena je poslovnim ljudima, novinarima, studentima, istraživačima i investitorima, piše u saopštenju.
Novo izdanje studije ICT in Serbia – At a Glance predstavili su autori Milovan Matijević, direktor kompanije Mineco Computers, koja se već godinama bavi prikupljanjem i obradom podataka, i Milan Šolaja, direktor Vojvođanskog IKT klastera, vodećeg udruženja tog tipa u Srbiji.
„Pažnju javnosti na razvoj IKT sektora u Srbiji skrenula je pre, sada već sedam godina, konstatacija da Srbija izvozi više softvera nego malina. U prethodnom izdanju ove studije, pre dve godine, objavili smo da IKT industrija beleži stalan rast, a u ovom izdanju objavljujemo da je taj trend održao dvocifrenu godišnju stopu rasta“, konstatovao je Šolaja.
Štaviše, prošle godine srpski izvoz IKT usluga je prvi put premašio i izvoz kukuruza, rekao je Šolaja i ocenio da su to dobre vesti, jer ukazuju da je dosta toga učinjeno i da postoje potencijali za razvoj.
Sa druge strane, kada je uticaj i upotreba novih tehnologija na razvoj Srbije u pitanju, treba uvek imati u vidu nivo investicija u IT po stanovniku, jer je to odličan pokazatelj nivoa razvoja bilo kog društva i stepena usvajanja savremenih standarda u različitim oblastima života i rada, navodi se u saopštenju.
Ovaj pokazatelj je u Srbiji na nivou od 62 evra, što je znatno manje od 800 evra koliko se prosečno investira u zemljama EU, precizira se u saopštenju.
Sudiju su podržali Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.
Na predstavljanju studije prisutnima su se obratili Branislav Bandić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za privredu i turizam i Tomislav Knežević, menadžer GIZ programa Razvoj privatnog sektora u Srbiji PSD, koji se sprovodi u okviru Nemačko-srspke razvojne saradnje.
GIZ pruža podršku IT sektoru još od 2004. godine, kao i izradu svih izdanja ICT in Serbia – At a Glance. Preteča ove kvalitetne analize je bila izrada prvog kataloga softverskih kompanija u saradnji sa Privrednom komorom Srbije pre, sada već, četrnaest godina. Od tada do danas se mnogo toga promenilo na bolje – izgled publikacije, ali pre svega stanje u tom sektoru, rekao je Knežević.
On je zaključio da sadržaj studije predstavlja jasnu sliku stanja u IT sektoru i pokazuje da je IT postao jedan od glavnih izvoznih grana u Srbiji u proteklih nekoliko godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.