Preventivnim pregledima i stručnim predavanjima po gradu i selima, Dom zdravlja u Novoj Varoši priključio se obeležavanju sedme Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, zloćudne bolesti koja je u Srbiji druga po oboljevanju, a četvrta po smrtnosti. U ovdašnjoj zdravstvenoj ustanovi ovogodišnju kampanju iskoristili su da naše sugrađanke podsete na značaj preventivnih pregleda grlića materice, jer se ova bolest uspešno leči ukoliko se otkrije na vreme.


– Značaj preventivnih pregleda i jeste u tome što se njima uočavaju sve promene, malignog i premalignog karaktera. Ukoliko se pravovremeno otkriju, lečenje je lakše i psihološka trauma kod žena se minimizira. Samim tim je i ishod bolesti povoljniji. Pripadnice nežnijeg pola u novovaroškom kraju još uvek nemaju dovoljno razvijenu svest o tome koliko je važno da bar jednom godišnje posete izabranog ginekologa, ali je naša intenzivna kampanja na polju edukacije i preventivnih pregleda proteklih godina, ipak, dala određeni efekat. Žene polako postaju odgovornije prema svom zdravlju tako da se oboljevanje od ove bolesti kod nas, za razliku od nekih drugih sredina, drži pod kontrolom, kaže dr Goran Mihailović, načelnik službe za zdravstvenu zaštitu žena pri novovaroškom Domu zdravlja.

On kaže i da je tokom prošle godine u dispanzeru za žene obavljeno više od dve hiljade preventivnih ginekoloških pregleda, od kojih su 1086 kolposkopski, a 1068 citološki. U 34 slučaja urađena je biopsija, koja je kod pet žena potvrdila prekancerogeno stanje, a kod četiri je dijagnostifikovan rak grlića materice.

– Uglavnom je reč ženama koje godinama nisu obavile ginekološki pregled, tako da je i to jedan od pokazatelja koliko je prevencija važna, upozorava dr Mihalilović, iznoseći podatak da je naša zemlja među rekorderima u Evropi po broju obolelih od ove opake bolesti. Godišnje se kod 1.400 žena dijagnostifikuje rak grlića materice, a oko 500 umre od ove vrste maligniteta. Zahvaljujući preventivi i skrining programima, kao i razvijene svesti žena na ovom polju, u razvijenim zemljama smrtnost od ove bolesti je daleko manja nego u nas. Od raka grlića materice najčešće oboljevaju žene starije od 45 godina, ali i tu nema pravila jer među obolelima ima i mlađih pripadnica nežnijeg pola. Glavni faktori rizika za nastajanje bolesti su virusne infekcije, pušenje, loše seksualne navike i promiskuitetno ponašanje parnera. Uzročnici su najčešće humani papiloma virusi koji se prenose polnim putem, a ako se ne leče, mogu dovesti i do tragičnog ishoda.

Ginekolozi u ovdašnjem dispanzeru za žene ističu da su opremljeni savremenom medicinskom opremom zahvaljujući kojoj su u mogućnosti da dijagnostifikuju premaligne promene na grliću materice, kao i druga ginekološka oboljenja. Pre tri godine u citološkoj ambulanti instaliran je video kolposkop i od tada se broj pregleda znatno uvećao.

– Pored kolposkopa, opremljeni smo i savremenim kompjuterom putem koga direktno uočavamo eventualne promene na grliću materice, a nedavno smo dobili i binokularni mikroskop. Zahvaljujući modernoj aparaturi, u mogućnosti smo i da formiramo bazu podataka i tako kontinuirano pratimo zdravstveno stanje pacijentkinja, koje bi trebalo da iskoriste priliku i preventivne preglede obave na jednom mestu i u svom gradu, podseća načelnik Mihailović.

Inače, lekari službe za zdravstvenu zaštitu žena intezivno edukuju ženski dela populacije u zlatarskom kraju, kroz brojne skupove, predavanja, a aktivnosti na ovom polju proširili su i na seoske sredine, kako bi i žene iz ruralnih područja animirali na učestalije posete ginekologu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari