U Nacionalnoj službi zapošljavanja (NSZ) se trudimo da postanemo moderan servis koji će biti na usluzi kako nezaposlenim licima tako i poslodavcima.

Sve aktivnosti i rad ovih novih mera zapošljavanja, započetih 4.decembra, okrenute su u pravcu veće uposlenosti, koja bi posle određenog perioda trebalo da se poveća za oko 30 odsto, rekao je Dragiša Simović, direktor Filijale NSZ u Prijepolju povodom početka rada Kluba za traženje posla, popularno nazvanog „Džob klub’’, koji predstavlja aktivnu meru u zapošljavanju pored prijepoljske u još 22 opštine u Srbiji.

U Nacionalnoj službi zapošljavanja navode da svi nezaposleni od trećeg do sedmog stepena školske spreme imaju mogućnost da besplatno koriste časopise, internet, saznaju i nauče kako se piše CV obrazac, aplicira za posao, pa sve do toga kako izgleda prvi informativni razgovor sa poslodavcem. Takođe, na usluzi su im i telefoni za kontakte sa poslodavcima i mnoge druge mogućnosti u zapošljavanju.

Novoosnovani Klub za traženje posla pri prijepoljskoj Filijali Nacionalne službe zapošljavanja, navodi Simović, ima svoj plan rada, koordinatora koji brine o obuci njegovih polaznika, a u posao su uključeni svi zaposleni u službi iz oblasti posredovanja, preduzetništva i programa zapošljavanja. Efekti kluba, jedne od aktivnih mera u zapošljavanju, dodao je on, procenjivaće se šestomesečno kada će se videti da li su postignuti očekivani rezultati u smanjenju broja nezaposlenih lica.

Trenutno se na evideniciji nezaposlenih u Prijepolju nalazi 7.070 lica, među kojima je 4.014 žena. Više od 3.500 nezaposlenih prvi put traži posao, a od tog broja preko 2.000 su predstavnice nežnijeg pola. Od ukupnog broja nezaposlenih, više od polovine je ranije bilo u radnom odnosu, što predstavlja očigledan dokaz da se proces privatizacije nekada veoma uspešnih društvenih preduzeća u Prijepolju prvenstveno ogleda u tome što su fabričke kapije, najčešće odmah po prodaji, zatvarene, a radnici sa stažom između 20 i 30 godina priključivani armiji mladog sveta koji taži bilo kakav posao.

 

Standardima precizirana ovlašćenja

NSZ u Prijepolju dobila je eksternu sertifikaciju sistema upravljanja kvalitetom, na kojoj se radilo skoro tri godine. Angažovanjem svih zaposlenih u službi urađeno je više od pedeset procedura i upustava o načinu rada na osnovu kojih je sertifikacija dodeljena. „Sertifikat predstavlja najviši akt koji sadrži radne procedure, upustva i pravila ponašanja kojih se zaposleni u NSZ moraju pridržavati kako u međusobnim odnosima i obavezama na radnom mestu tako i prema nezaposlenim licima. Standardima su precizirana i ovlašćenja i odgovornost svakog radnika u službi čime se stvaraju mogućnosti da se veoma precizno vidi rezultat i kvalitet rada“, istakla je Milana Rvović, savetnik za razvoj preduzetništva u Filijali NSZ u Prijepolju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari