Mada je skupštinska rasprava o planu i programu poslovanja Opštinskog javnog komunalnog preduzeća Vodovod ostala u senci dešavanja koja su inicirala raspad vladajuće koalicije u Čačku i prelazak DS u opoziciju, finansijsko stanje sa kojim se godinama unazad suočava čačanski Vodovod, po oceni direktora Zorana Pantovića, ne daje razloga za optimizam.
Mada je skupštinska rasprava o planu i programu poslovanja Opštinskog javnog komunalnog preduzeća Vodovod ostala u senci dešavanja koja su inicirala raspad vladajuće koalicije u Čačku i prelazak DS u opoziciju, finansijsko stanje sa kojim se godinama unazad suočava čačanski Vodovod, po oceni direktora Zorana Pantovića, ne daje razloga za optimizam. Zahvaljujući dugovanjima čačanske privrede ali i permanentnom smanjenju potrošnje vode u čačanskim firmama, gubici ovog opštinskog komunalnog preduzeća se uvećavaju iz godine u godinu, onemogućavajući redovno servisiranje obaveza prema JP Rzav iz Arilja koje osim čačanske, koja je najveći potrošač, vodom snabdeva još četiri opštine. Najbolju ilustraciju poslovanja ovog komunalnog preduzećan svakako predstavlja podatak da ukupni gubitak čačanskog Vodovoda u periodu od 1994. do 2006. godine iznosi 278,5 miliona dinara, a da je preduzeće samo na kraju 2002. godine iskazalo pozitivno poslovanje. U ovom trenutku gubitak Vodovoda iznosi 152 miliona dinara, dok je ostalih 126 miliona sanirano na teret ukupnog kapitala i revaliorizacionih rezervi preduzeća.
Diskriminatorski odnos
Stav JKP Vodovod i opštine prema Kompaniji Sloboda koja je istovremeno i najveći dužnik čačanske Elektrodistribucije nailazi na odobravanje dela čačanskih privrednih preduzetnika koji su burno reagovali kada je bivši ministar finansija Mlađan Dinkić od republičkih i opštinskih preduzeća zahtevao da Slobodi i ostalim firmama u kojima država ima većinski kapital otpišu dugovanja. Povodom ove preporuke poslovna udruženja Unija Čačak 2000 i Gradac 97 u nekoliko navrata su upozoravala na neprincipijelan i diskriminatorski odnos države prema privatnom sektoru.
– Ovakvo poslovanje prvenstveno je posledica politike cena i drastičnih promena u strukturi potrošnje vode. Kada je vlada, 2002. godine utvrdila jedinstvenu cenu vode i upotrebe kanalizacije od 10 dinara na teritoriji Srbije, JKP Vodovod je pozitivno poslovalo. Za razliku od drugih gradova, u kojima je za četiri godine cena usluga povećana tri puta, u Čačku je ta korekcija iznosila 2,059 puta. Ali u znatno većoj meri od neekonomskih cena, na gubitke u proteklom periodu uticalo je permanentno smanjenje potrošnje vode u velikim preduzećima kao što su Sloboda, Fabrika reznog alata, Cer, PKS-Lateks… što najbolje ilustruje podatak da su 1986. godine u ukupnoj potrošnji domaćinstva učestvovala sa 37, a privreda sa 63 odsto. Dvadeset godina kasnije suočeni smo sa situacijom da privreda u ukupnoj potrošnji učestvuje sa svega 26 odsto – kaže Zoran Pantović.
Sličan stav ima i upravni odbor preduzeća koji je odobrio plan i program poslovanja za 2007. godinu, a čiji članovi ističu da zahvaljujući disparitetu cene vode za domaćinstva i mnoge čačanske firme počinju da koriste vodu iz sopstvenih vodozahvata. Po oceni UO JKP Vodovod posebno je indikativna činjenica da se u narednom periodu prognozira još drastičniji pad distribucije vode privredi kao posledica pada ili potpunog obustavljanja proizvodnje u mnogim čačanskim preduzećima. Suočeno sa ovakvom finansijskom situacijom rukovodstvo Vodovoda je bilo primorano da protiv dužnika, od kojih je najveći Kompanija Sloboda, koja ujedno za potrebe proizvodnje koristi trećinu distribuirane vode, podnese tužbe i putem suda naplati potraživanja.
Dok na jednoj strani Vodovod na sve moguće načine, pa čak i poravnanjima i naplatom potraživanja imovinom, kao što je to bio slučaj sa pogonom Kompanije Sloboda u Mrčajevcima, pokušava da naplati dugove, čačanski privrednici ukazuju na pogubnost aktuelnog dispariteta između cena vode za domaćinstva i onih koje se odnose na privredu, zbog čega je menadžment Kompanije Sloboda opštini kao osnivaču JKP Vodovod podneo zahtev da se ovoj kompaniji kao najvećem potrošaču omogući da vodu plaća po ceni od 20,59 dinara koliko plaćaju domaćinstva umesto nešto više od 43 koliko je cena za privredne subjekte. Ovakav predlog uprkos upozorenjima dela opozicionih odbornika da dugovanja kompanije od 67 miliona dinara za utrošenu vodu u 2005. i 2006. godini mogu drastično uticati na poslovanje JKP Vodovod, ipak nije dobio podršku skupštinske većine.
– Sličan stav su zauzeli Upravni odbor i rukovodstvo JKP Vodovod, zbog čega smo još u septembru protiv kompanije i preduzeće Sloboda aparati podneli tužbu sudu, kako bismo naplatili dugovanja iz prošle i pretprošle godine – kaže Pantović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.