Predstavnici nemačke kompanije „Vattenfall“ predstavili su u Privrednom društvu „TE – KO Kostolac“ završni izveštaj o realizaciji ugovora koji se odnosio na tehničke, upravljačke i konsultantske usluge i prenos operativnog iskustva za primenu povećanja performansi i poboljšanja efikasnosti u oblasti rudarstva i snabdevanja gorivom u kostolačkoj kompaniji, korišćenjem iskustva ponuđača, kojoj su prisustvovali i predstavnici Direkcije za proizvodnju i investicije EPS-a.

Cilj projekta, koji se u PD „TE – KO Kostolac“ sprovodi već dve godine, je poboljšanje efikasnosti u oblasti rudarstva i smanjenje troškova proizvodnje uglja sa merljivim efektima. Pored ostalog, realizacija projekta predstavlja konkretan doprinos postizanju ekonomičnog snabdevanja električnom energijom na nivou čitavog EPS-a, pripremu za proces pridruživanja Evropskoj uniji sa namerom da kop „Drmno“ postane vodeći rudnik lignita u Srbiji i na prostoru Balkana. Ovaj izuzetno obiman složen i značajan projekat za rudarski sektor PD „TE – KO Kostolac“ realizovan je u tri faze, a najpre je izvršeno poređenje sa radom u kompaniji „Vattenfall“, sa ciljem da se steknu i implementiraju nova znanja i uvede najbolja praksa na kop „Drmno“. -Ovaj projekat traje pune dve godine. U njegovoj realizaciji učestvovalo je više od 20 stručnjaka ove nemačke kompanije, svih struka. Projekat se faktički završava, ali nama tek predstoje zadaci koje trebalo da realizujemo na osnovu ovog projekta. Akcionim planovima postavićemo ciljeve koji su merljivi i koje možemo da pratimo i analiziramo. U ovoj godini implementacije zabeleženi su značajni pomaci, koji nam ukazuju da ćemo odoleti izazovima prelaska sa kvantitativnog na kvalitativni rast, rekao je Goran Horvat, direktor Direkcije za proizvodnju uglja, rukovodilac ovog projekta, na početku današnjeg skupa.

Predstavljajući projekat Peter Lauks, zamenik rukovodioca projekta i vođa tima za proizvodnju „Vattenfall“-a, istakao je da je obim usluga bio izuzetno veliki i složen. Krenulo se od uporedne analize rada na kopovima u Nemačkoj i Drmnu, a zatim se nastavilo sa analizom procesa za održivo povećanje učinka, poboljšanje efikasnosti, unapređenje procene investicija i organizacione strukture.

U toku dvogodišnjeg rada konsultanti su boravili 34 puta na kopu „Drmno“, organizovano je pet radionica u kompaniji „Vattenfall“ i nemački stručnjaci su ukupno radili u Srbiji 867 dana. Na osnovu svega oni su preporučili mere i akcioni plan, koji se odnose na mere koje treba da doprinesu da kop „Drmno“ ostvari željene ciljeve i ostvari održivi kvalitativni rast u narednom periodu.

Koordinator Projekta, Danko Beatović, predstavio je i konkretne rezultate ostvarene u ovoj godini, koji predstavljaju rezultat implementacije usvojenog akcionog plana. Povećano je kapacitativno i vremensko iskorišćenje velikih rudarskih sistema. Znatno bolje funkcioniše površinsko odvodnjavanje, smanjen je ukupan broj zastoja u radu rudarske mehanizacije i znatno je smanjen broj povreda na radu.

Urlih Hena, rukovodilac projekta sa strane „Vattenfall“-a, zahvalio se na saradnji i izrazio optimizam da na kopu „Drmno“ postoje tehnički i ljudski resursi koji će uspeti da implementiraju pozitivna iskustva „Vattenfall“-a, kao i da će u perspektivi kop „Drmno“ biti jedan od najuređenijih na širem području Jugoistočne Evrope.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari