Premestili čitavu zgradu s jednog na drugi kraj Moskve 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o zgradi od 16.000 tona koja je prenesena sa jednog na drugo mesto i o do tada nepoznatom delu Josifa Hajdna, koje je pronađeno u Mađarskoj. List Pravda je istog dana pisao o Turkinji koja je ostala bez nasleđa samo zato što je imala ruž na usnama.

List Pravda pisao je o neobičnom slučaju koji se dogodio u Turskoj.

Premestili čitavu zgradu s jednog na drugi kraj Moskve 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

‚‚Neki bogati Turčin imao je veliku kozmetičku radnju u kojoj su se prodavala sva kozmetička sredstva koja su upotrebljavale evropske žene.“

S obzirom na to da nije imao svoju decu, kao  jedinu naslednicu odredio je svoju nećaku.

Kako se onda dogodilo da sav svoj imetak ipak prepiše siromašnima?

Na nećakinu veliku nesreću, to se dogodilo kad ju je jednog dana zatekao u radnji sa ‚‚namazanim usnama i odmah izmenio svoj testament, a ceo svoj imetak ostavio sirotinji.“

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Vreme je takođe pisao o, može se reći, neobičnom događaju.

Premestili čitavu zgradu s jednog na drugi kraj Moskve 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Naime, u Moskvi se dan ranije odigrao prenos petospratne kuće.

Kako navodi ovaj list: ‚‚Izvršen je uspešan prenos jedne zgrade od pet spratova sa ranijeg mesta na kome se nalazila na jedno novo mesto. Zgrada je bila teška 16.000 tona.“

Ovaj dan nije obeležen samo neobičnim događajima, već i jednim istorijskim, kulturnim događajem.

Kako piše Vreme: ‚‚U arhivi crkve Sv. Duha u Šopronu (Mađarska) pronađene su note jednog dosad nepoznatog dela velikog Josifa Hajdna. To delo jeste misa kojoj je Hajdn dao ime ‘Stvaranje’, isto ime kojim je krstio svoju slavnu oratoriju.“

U članku se dalje navodi kako je planirano da misa prvi put bude izvedena od strane hora crkve Sv. Duha, u kojoj je delo i nađeno.

Ovaj svečani događaj ostao je rezervisan za prvi dan Uskrsa te godine.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari