Ustavni sud Poljske uz neviđenu pažnju javnosti počeo je trodnevnu raspravu u kojoj odlučuje da li su braća Kačinjski, premijer Jaroslav i predsednik Leh, svojim novim zakonom o lustraciji pogazili ustav i osnovna građanska prava. Zakon je stupio na snagu 15. marta i predviđa masovnu lustraciju čak možda 700.

Ustavni sud Poljske uz neviđenu pažnju javnosti počeo je trodnevnu raspravu u kojoj odlučuje da li su braća Kačinjski, premijer Jaroslav i predsednik Leh, svojim novim zakonom o lustraciji pogazili ustav i osnovna građanska prava. Zakon je stupio na snagu 15. marta i predviđa masovnu lustraciju čak možda 700.000 Poljaka i stranaca u poljskim akcionarskim društvima na berzi, univerzitetima i u medijima, čak privatnim, koji su rođeni pre 1972.
Do sada je lustracija obavezivala 27.000 političara i državnih činovnika, a zbog toga što je nepotrebno masovna, Ustavnom sudu su novu lustraciju tužili postkomunisti iz Saveza demokratske levice (SLD) i poljski ombudsman Januš Kohanovski. SLD veruje da je protiv ustava i međunarodnih konvencija koje obavezuju Poljsku to što je saradnja s totalitarnim službama bezbednosti definisana tako maglovito da u stvari svako može da bude svrstan u kategoriju agenta ili saradnika. Postkomunisti, kao i Evropska komisija, smatraju da je drastična i neprimerena i kazna za odbijanje lustracije – gubitak prava na 10 godina da čovek obavlja profesiju zbog koje je morao da prođe kroz lustraciju, posebno što se lustracija obavlja i na privatnim visokim školama i u komercijalnim medijima, a iz nje je izuzeta samo Poljska katolička crkva. Ombudsman Kohanovski traži od Ustavnog suda da ukine lustraciju naučnika i univerzitetskih profesora i novinara, jer prema njegovoj oceni lustracija time krši slobodu govora i autonomiju i slobodu univerziteta.
Vladajući konzervativci braće Kačinjski pokušavaju da odlože odluku ustavnog suda bar do 15. maja, dok ne istekne rok za to da se podnesu potvrde o lustraciji čime bi se pokrenula mašinerija otpuštanja. U Poljskoj je tako masovna lustracija koju mnogi evropski i svetski mediji označavaju za „lov na veštice“ i „makartističku osvetu braće Kačinjski“ izazvala jak pokret građanske neposlušnosti.
Premijer Jaroslav Kačinjski zapretio je da ako Ustavni sud ukine neke odredbe zakona o lustraciji Poljska može da očekuje novi zakon koji bi značio potpuno otvaranje svih arhiva službi bezbednosti, sve s poverljivim detaljima i skandalima iz intimnog života.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari