Prve procene iz nekoliko partijskih štabova pokazuju da bi koalicija predvođena iračkim premijerom Nurijem al Malikijem mogla da osvoji prvo mesto na nedeljnim parlamentarnim izborima. Ovakve projekcije ukazuju da su iračke koalicije i političke partije već počele borbu za pozicije na političkoj mapi zemlje i pre objavljivanja preliminarnih rezultata, koji se, prema navodima izborne komisije, očekuju u četvrtak.

Očekivanja su da nijedna koalicija neće osvojiti apsolutnu većinu u 325-članom parlamentu, te da je izvesno formiranje koalicija, proces koji bi mogao da potraje mesecima

Premijerova koalicija Država zakona smatra da je dobro obavila posao naročito u Bagdadu i na jugu zemlje te da je ta grupa otvorena za razgovore sa svima. „Otvoreni smo za razgovore sa predstavnicima svih izbornih listi“, izjavio je Abas al Bajati iz Malikijeve koalicije i dodao da je lista obezbedila najmanje 100 parlamentarnih mesta. Međutim, Al Malikijeva frakcija mogla bi imati poteškoća da nađe partnere za pregovore, budući da se u predizbornom periodu otuđila od gotovo od svih, smatraju stručnjaci.

Izlaznost koja je bila više od 60 odsto, uprkos bombaškim napadima u kojima je ubijeno 36 ljudi, posmatra se kao znak rešenosti građana da učestvuju na ključnim izborima od kojih se očekuje da budu rešene duboke sektaške podele koje su gotovo rascepile zemlju na pola.

Mnogi suniti stali su iza Iračkog saveza bivšeg premijera Ijada Alavija, što se smatra kalkulisanom političkom odlukom čiji je cilj podrška šiitima koji će na najbolji način zastupati njihove potrebe. Alavi je oštar kritičar Malikija, koji smatra da njegova vlada mora više da učini u pravcu pomirenja zavađenih sekti u zemlji. Alavijeva koalicija uključuje brojne uticajne sunitske kandidate. „Obmanuti smo u prošlosti i ne želimo da još jednom od nas naprave budale“, istakao je Abu Abajda Tamir, sunita iz Bagdadskog predgrađa Azamija, koji kaže da je bez problema glasao za šiitskog kandidata..

Drugi ključni igrač na izborima, Vrhovni islamski irački savet, koga podržava Iran, deo je šire šiitske koalicije poznate kao Iračka Nacionalna alijansa, i mogli bi prema mišljenju analitičara da budu ključni „tas na vagi“ u sklapanju koalicija. „Ne možemo povući nijedan potez u pravcu formiranja koalicija sve dok rezultati ne budu objavljeni“, kazao je jedan zvaničnik Alijanse koji je želeo da ostane anoniman.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari