Japan je suočen sa novim periodom političke neizvesnosti pošto je vladajuća partija doživela poraz na izborima za Gornji dom parlamenta, ishod koji bi mogao da omete napore da se smanji javni dug i dovede u rizik pozicija premijera Naoto Kana. Šef vlade, koji je na poziciji od pre mesec dana, preuzeo je odgovornost za izborni poraz ali je i nagovestio da će ipak ostati na funkciji. „Moja nedovoljna objašnjenja su veliki razlog ovog velikog izbornog poraza“, kaže Kan.
Stručna javnost ocenjuje da je ishod glasanja pokazao rastući stepen razočarenja birača zbog očigledne nesposobnosti vladajuće partije da ispuni obećanja da će preurediti sklerotični postratni poredak zemlje. „Niko nije očekivao da će ishod biti ovako loš„, kaže Naoko Taniguči, profesor političke sociologije na Institutu za tehnologiju u Tokiju. „Birači vide krizu rukovodstva“.
Mineko Tokumasu (79), stanovnik Tokija, kaže da bi partiji trebalo dati malo predaha. „Mislim da je isuviše rano da se donosi presuda Demokratskoj partiji. Ne možete za samo devet meseci promeniti nešto kao što je birokratija“.
Pojedini građani smatraju da su već „siti“ novog rukovodstva zemlje. „Glasao sam za Demokratsku partiju prošli put, ali oni nisu ispunili moja očekivanja“, kaže Jošifumi Šimura (56) radnik koji je priznao da je ovoga puta svoj glas dao LDP. „Demokrate samo pričaju o idealima, ali im nedostaje veština da ih pretoče u realnost“.
Vladajuća Demokratska partija Japana (DPJ) osvojila je 44 mesta, daleko manje od Kanovog cilja od 54 mandata, dok njegov koalicioni partner Nova Narodna partija nije osvojila nijedno mesto. Glavna opoziciona Liberalno-demokratska partija (LDP) osvojila je 51 mandat. Ovakav ishod glasanja posmatra se kao kazna za vladajuću partiju u Gornjem domu parlamenta manje od godinu dana nakon što je DPJ osvojio većinu obećavajući promene. Iako demokrate još imaju kontrolu u Donjem domu parlamenta njima je neophodna pomoć drugih partija kako bi progurali zakone kroz Gornji dom u trenutku dok se bore da okončaju decenijsku stagnaciju druge ekonomije sveta i smanje javni dug. Pred premijerom Kanom je veliki izazov iz redova njegove partije iako on kaže da će ostati na poziciji šefa vlade, koju obavlja svega mesec dana i peti je premijer zemlje za tri godine. „Nije reč ovde o tome da birači ne žele jake lidere, već da ne postoje jaki lideri koje bi oni želeli“, smatra Geri Kurtis, profesor na Kolumbija univerzitetu.
Analitičari predviđaju da će trenutna politička situacija pojačati šanse da se vlada više oslanja na Banku Japana ne bi li uobličila ekonomiju, delom zato što nema izbora a delom jer njen potencijalni saveznik mala Partija mladih želi agresivnije korake centralne banke.
Premijer je juče izjavio da će demokrate tražiti od opozicionih partija da sarađuju na političkim osnovama pre nego da ih pozivaju u formalnu koaliciju. Lider LDP Sadakazu Tanigaki kaže da je njegova partija spremna da razgovara o političkim pitanjima ali je isključio mogućnost „velike koalicije“, iako neki stručnjaci predviđaju da bi takva koalicija jedino omogućila da zemlja krene napred.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.