Revolt Francuza kojima preti opasnost od otkaza sve je izraženiji. Tako su radnici fabrike guma Kontinental iz Kleroa, nedaleko od Pariza, njih 250 koji će ostati bez posla zbog zatvaranja pogona, demolirali kancelarije lokalne administracije u Kompijenju.
Oni su lomili predmete koje su pronašli i uništili računare. Po povratku u fabriku radnici su zapalili prijemne kancelarije pogona, a pred ulazom napravili lomaču od automobilskih guma. Policija koja je bila prisutna nije intervenisala.
Državni sekretar za industriju Lik Šatel predložio je pregovore na kojima bi učestovali radnici, članovi direkcije kompanije, kao i predstavnici države, u cilju pronalaženja kompromisa. Predsednik vlade Fransoa Fijon pozvao je pravosudne organe da gone radnike koji su demolirali kancelarije administracije i fabrike. Radnici fabrike Kontinental prvi put su se pobunili 29. januara, kada su napali jednog od direktora, gađajući ga jajima i udarajući motkom kada im je saopštio da se pogoni zatvaraju. Zaposleni zatvaranje fabrike smatraju izdajom, jer su krajem 2007. prihvatili predlog direkcije i zamenili do tada 35-časovnu radnu sedmicu za 40-časovnu bez povećanja plata, budući da im je uprava obećala da neće zatvarati pogon.
I u drugim kompanijama u kojima radnici ostaju bez posla nije mirno. Otpušteni radnici nastavljaju da primenjuju praksu zatvaranja direktora. Radnici fabrike Moleks nedavno su zatvorili u prostorije firme dva direktora koji su im saopštili da se fabrika zatvara, a da zaposleni idu na biro rada. Ni sukob 2.000 zaposlenih i direkcije Katepilara u Grenoblu nije rešen. Zaposleni odbijaju predloge i prete da će ponovo okupirati fabriku.
Analitičari ukazuju da je cilj demonstranata da skrenu pažnju javnosti na svoje probleme. Ako kriza ne bude obuzdana do kraja godine, upozoravaju ekonomisti, broj ljudi koji bi u 2009. mogli ostati bez posla mogao bi dostići 800.000.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.