Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da Vlada Srbije razgovara sa investitorom o kupovini fabrike vode u Zrenjaninu i smatra da su blizu dogovora koji bi rešio problem pijaće vode u tom gradu.
Brnabić je to izjavila na današnjoj Plenarnoj sednici Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji i posle nje, odgovarajući na pitanja novinara, saopštila je Vlada Srbije.
Paralelno sa kupovinom-prodajom fabrike vode, dodala je ona, Vlada hoće da uloži u ceo vodovodni sistem u Zrenjaninu jer su cevi veoma stare. Brnabić jeobjasnila da „bismo bez toga mogli da imamo problem, jer iako imamo kvalitetnu vodu pri izlasku iz fabrike, dok dođe do građana neće biti istog kvaliteta, ukoliko ne zamenimo cevi“.
Premijerka je ocenila da je problem sa pijaćom vodom u Zrenjaninu izuzetno teško rešiti, navodeći da gradska uprava nije pitala Vladu kako da reši problem vode, te su ušli u javno-privatno partnerstvo, iako nisu mogli u tom trenutku. Prema njenim rečima, tada nije postojao dovoljno jasan pravni okvir da vam pročišćavanje vode radi privatni partner, pa smo, kako bismo to omogućili, ušli u hitne izmene zakona i izabrali privatnog partnera.
Brnabić je istakla da taj partner nije pokazao da je sposoban da Zrenjanincima isporuči kvalitetnu pijaću vodu, nakon čega je ta firma bankrotirala, a fabriku za vodu je praktično preuzela komercijalna banka koja je finansirala tu firmu.
Država je, kako je istakla, mogla da kupi fabriku vode, ali to nije bilo rešenje problema jer se ne zna koliko novca treba da se uloži da bi proradila.
„Druga mogućnost je bila da nađemo privatnog partnera koji je spreman da sa bankom nastavi taj projekat i da Zrenjaninci dobiju vodu i to je ono što radimo poslednjih nekoliko meseci. Mislim da smo na pragu dogovora sa jednim investitorom koji ima svetske reference u toj oblasti“, ponovila je premijerka.
Brnabić je podvukla da je Vlada, kada je reč o zaštiti životne sredine, uradila sve što je mogla u datom trenutku, posebno kada je reč o kvalitetu vazduha.
Ona je podsetila na to da je usvojen novi zakon o obnovljivim izvorima energije, kojim je regulisano kako se grade filteri za termoelektrane, ali i koji predviđa da u Srbiji prvi put građani sami mogu da proizvode električnu energiju tako što će ugraditi solarne panele.
U okviru ovog zakonskog rešenja prvi put imamo i energetski zaštićenog kupca za toplotnu energiju. Napravili smo takav pravni okvir da ljudi kojima je daljinski centralni sistem grejanja previše skup i greju se na individualna ložišta, mogu da se priključe i budu energetski zaštićeni kupci, objasnila je premijerka.
Ona je ukazala na to da sada zakon daje prostor da se individualna ložišta, kao jedan od osnovnih izvora zagađenja pored termoelektrana,
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.