Posle štrajka radnika FAP-a i sedmodnevne blokade pruge u Priboju koja je prekinuta nakon posete prvog potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića, usledila je ekspresna realizacija Programa za rešavanje tehnološkog viška u preduzećima u restrukturiranju u okviru priprema za privatizaciju (takozvanog socijalnog programa).
Socijalni program realizovan je krajem decembra i početkom januara a pod različitim uslovima, u zavisnosti od godina radnog staža, fabričke hale napustilo je 440 radnika, 349 u matičnoj fabrici u Priboju i 91 u prijepoljskoj „Livnici“.
Radnicima sa stažom do 10 godina ponuđena je otpremnina u visini tri prosečna bruto lična dohotka na nivou Srbije, a takve uslove odlaska prihvatila su dva radnika „Livnice“. Zaposlenima za radnim stažom od preko 10 godina ponuđena je otpremnina od 300 evra po godini staža, a takvu opciju prihvatila su 22 „livca“. Zaposleni kojima je do ispunjenja jednog od dva uslova za penziju preostalo do dve godine mogli su da prihvate jednokratnu otpremninu od 600.000 do 700.000 dinara i da na zavodu za zapošljavanje čekaju penziju uz mesečnu nadoknadu propisanu zakonom.
Pod ovim uslovima iz Livnice je otišlo 10 radnika. Najveće interesovanje bio je za četvrtu opciju, koja se odnosila na zaposlene kojima do penzije nedostaje do pet godina radnog staža, njih ukupno 34. Oni su dobili jednokratnu otpremninu od 360.000 dinara, a do sticanja uslova za penziju preko Nacionalne službe zapošljavanja dobijaće mesečnu nadoknadu u visini prosečne bruto zarade u Srbiji koja u ovom trenutku iznosi 36.000 dinara. Nakon realizacije socijalnog programa u „Livnici“ je ostalo 113 radnika.
Mogući kupci
Prema rečima direktora „Livnice“ Željka Ružića, realizacijom ovog socijalnog programa samo delimično su rešeni neki problemi u preduzeću, dok rešavanje suštine problema mora sačekati neko vreme, ali pre svega donošenje ključnih zakona. Tek nakon toga može uslediti privatizacija preduzeća za koju su, kako navodi Ružić, u ovom trenutku zainteresovana dva strana investitora. Reč je o potencijalnim kupcima iz Nemačke i Južnoafričke Republike koji su nadležnom ministarstvu u Vladi Srbije već poslali takozvano pismo o namerama. Ako je suditi po sadržaju pisama, kaže Ružić, reč je o veoma ozbiljnim kupcima koji planiraju značajne investicije u prijepoljsku „Livnicu“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.