Preradović: Istina u Srbiji opasnija od laži 1Foto: FoNet/TV

Kod lažnih vesti efekat demantija je najveća opasnost, jer se svodi na skupljanje konfeta bačenih sa 20.sprata Beograđanke, izjavio je FoNetu novinar nedeljnika NIN Zoran Preradović i ocenio da istina u Srbiji ubija.

On je, u okviru serijala razgovora Press Extra, društvene mreže opisao kao „neomeđeno smetlište“, u kojem može da stane i dobro i loše.

Problem je što na društvenim mrežama zakonski nije definisano šta je dozvoljeno, a šta nije, i gde je granica prelaska iz opšteg u lično, rekao je Preradović novinarki Sandri Krstanović Živković.

Prema njegovim rečima, u Srbiji danas svako može biti kreator lažnih vesti, jer je uticaj Tvitera, Fejsbuka i Instagrama neverovatan i nekontrolisan.

Preradović podseća na javno obećanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića i direkora BIA Bratislava Gašića da će svako odgovarati za širenje lažnih vesti.

Kako je predočio, istraživanje Istinomera, međutim, predstavlja „dokazani apsurd“ da 90 odsto onoga što Vučić govori nije istina.

Ne verujući u medijsko opismenjavanje javnosti, Preradović napominje da su emocije i naklonost određenoj političkoj opciji primarne u tumačenju da li su vesti prave ili spinovi.

Jedini vid borbe protiv lažnih vesti, prema njegovom mišljenju, predstavlja odgovorno novinarstvo, što znači da vest može biti kredibilna samo ako se profesionalno proveri. U Americi se jasno zna da je Njujork tajms na strani demokrata, a Njujork post na strani republikanaca, ilustrovao je Preradović, ali blaga politička naklonjenost ne sme da prevagne nad opštim nacionalnim interesom.

On je dodao da u svetu ima primera, kao što su Nemačka, koja oštro kažnjava medije i urednike velikim novčanim iznosima za fabrikovanje lažnih vesti, i Velika Britanija, koja je formirala jedinicu u borbi protiv lažnih vesti.

„U Srbiji ćemo se još dugo valjati u blatu“, predvideo je Preradović, koji smatra da su mediski zakoni „mrtvo slovo na papiru“, jer se ne primenjulju.

Uveren da je izgovorena istina opasnija od laži, on je ocenio da na to ukazuje ubistvo Olivera Ivanovića, što nije jedini primer.

„Oliver je govorio o realnosti na Kosovu i sprezi ozbiljnog kriminala i države. Svi znamo kako je zbog toga završio“, rekao je Preradović i zaključio da istina u Srbiji ubija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari