Samo nedelju dana nakon što je ukinula policijski čas, Severna Makedonija suočila se sa značajnim porastom broja zaraženih od korone, zbog čega je vlast odlučila da ponovo uvede potpunu zabranu kretanja.
Policijski čas koji je počeo u četvrtak uveče trajaće do ponedeljka ujutru i odnosi se na stanovnike Skoplja, kumanovsko-lipkovskog regiona, Tetova i Štipa, gde ukupno živi oko dve trećine stanovništva, a gde se, kako je rekao ministar zdravlja Venko Filipče, virus brzo širi, najčešće zbog nepoštovanja preventivnih mera za zaštitu od kovida 19.
Ostatak Severne Makedonije takođe je obuhvaćen zabranom kretanja ali u ograničenim periodima tokom dana.
Skok obolelih u ovoj zemlji je takav da čak premašuje dnevne brojke zaraženih iz perioda kada je epidemija korona virusa na ovim prostorima bila na vrhuncu.
Tako je u petak zabeleženo 170 novoobolelih, dok je dan ranije otkriveno 119 slučajeva zaraze kovida 19.
Komentarišući epidemiološku situaciju u Makedoniji, epidemiolozi Predrag Đurić i Radmilo Petrović, uz ogradu da nemaju dovoljno podataka o novootkrivenim slučajevima u susednoj državi, objašnjavaju da je do skoka obolelih po svemu sudeći došlo zbog nepoštovanja mera.
– Čini se da su većina novih slučajeva u Makedoniji kontakti pacijenata kod kojih je već bila postavljena dijagnoza infekcije, pa su se oni i u većoj meri javljali na testiranje. Ukoliko je ovo tačno, to bi značilo da individualne mere nisu najbolje poštovane, a potvrdilo bi da do infekcije najčešće dolazi među bliskim kontaktima unutar domaćinstva. Pretpostavlja se da su veća porodična okupljanja tokom nedavnih verskih praznika, uz nepridržavanje mera, doprineli širenju infekcije. S tim u vezi, opet napominjem ako su ove ograničene informacije prisutne u medijima tačne, opšta zabrana kretanja može se pre shvatiti kao vaspitno-popravna, a ne preventivna mera – smatra Đurić.
Na pitanje da li postoji rizik da se situacija iz Makedonije prelije na Srbiju, sagovornik Danasa odgovara, da opasnost uvek postoji.
– Rizik, dakle, postoji i za Srbiju. Da li se on može „preliti“ iz Severne Makedonije ili neke druge zemlje, ili proširiti iz jednog lokalnog žarišta u drugo, od manje je važnosti. Bitno je menjati navike i ne stideti se kad se insistira na bezbednom ponašanju i među najbližima – dodaje Đurić i ističe da je neophodno da se preventivnih mera pridržavamo i dalje.
Na drugoj strani epidemiolog Radmilo Petrović objašnjava da su oscilacije u broju obolelih normalne ali da širenje virusa zavisi pre svega od discipline građana i kontrole kako se sprovode propisane zaštitne mere.
– Mi smo na Balkanu jako nedisciplinovani. Sve je moglo da prođe bez strogih mera. Belorusija recimo nije zabranila ni sportske priredbe pa nisu u vrhu Evrope po broju slučajeva. Bugarska je imala mali broj slučajeva a Rumunija mnogo više. Tako da sve zavisi od ponašanja naroda – navodi Petrović.
On ne smatra da Srbiji preti opasnost od širenja zaraze koronom zbog situacije u Makedoniji, dodajući da nam je samo potrebna kontrola na graničnim prelazima. Petrović međutim dodaje da bi trebalo obratiti pažnju na nedostatak kontrole u samoj Srbiji.
– Kod nas više skoro niko ne nosi maske u zatvorenom prostoru. Mera se još jedino pridržavaju stariji. A nama je potrebna upravo kontrola jer inače imamo javašluk – zaključuje Petrović.
Obavezne maske u gradskom prevozu u Srbiji
Krizni štab je takođe dao preporuku da nošenje zaštitne opreme, maski i rukavica, bude obavezno u javnom prevozu, o čemu bi trebalo da se izjasni i Vlada Srbije na narednoj sednici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.