Preti potpuni medijski mrak 1Foto: Dragan Antonić/Fonet

Suočeni sa dramatičnom situacijom i pitanjem opstanka medija u Kragujevcu, a sve zbog činjenice da grad Kragujevac već dve godine ne poštuje zakonske obaveze i od uvođenja projektnog sufinansiranja javnog interesa u medijima ne raspisuje medijski konkurs, predstavnici kragujevačkih medija konstatovali su, da će o svemu što se dešava morati da obaveste Ministarstvo kulture i informisanja.

Takođe, saglasni su da treba obavestiti i Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije, Misiju OEBS-a u Srbiji, te NUNS, UNS i druge nadležne institucije i organizacije.

Nedavno na sastanku u prostorijama TV Kanal 9, podsetili su da su od gradonačelnika Kragujevca Radomira Nikolića u više navrata tražili odgovor na pitanje: da li će Kragujevac raspisati konkurs za sufinansiranje projekata u oblasti informisanja radi ostvarivanja javnog interesa i ako hoće – kada će to učiniti? Odgovora na ovo pitanje nije bilo sve dok početkom juna ove godine, ispred Skupštine grada nije organizovan protest kragujevačkih novinara, nakon čega su iz gradske uprave poručili da je „gradonačelnik svestan da krši Zakon, ali novca u budžetu nema“.

– Da apsurd bude veći, u budžetu grada bilansirana su značajna sredstva za ove namene – za 2015. godinu šezdeset miliona dinara, a za 2016. osamdeset miliona! Međutim, dosad mediji od toga nisu dobili nijedan dinar, jer nisu bili u prilici da svoje projekte javno kandiduju, zaključeno je na sastanku predstavnika vodećih kragujevačkih medija.

Istaknuto je, pritom, da su pojedini funkcioneri objašnjavali da je novac namenjen građanima za informisanje, a medijima za kreiranje te usluge, potrošen za neke druge, po njima preče stvari.
– Nepoštovanje Zakona o javnom informisanju i medijima nije problem formalne prirode, već narušavanje javnog interesa u sferi javnog informisanja a građanima se uskraćuje pravo na potpuno i istinito informisanje, s time što bi uskoro, s obzirom na finansijsku agoniju u gotovo svim kragujevačkim glasilima, mogli da ostanu u potpunom medijskom mraku, upozoreno je sa ovog skupa.

Mesecima bez plata

Na sastanku je konstatovano i da novinari u tri najveće medijske kuće u Kragujevcu (Radio-televiziji Kragujevac, Kragujevačkim novinama i televiziji Kanal 9) mesecima volontiraju, a da se u drugim manjim redakcijama permanentno smanjuje broj zaposlenih. Država od kragujevačkih medija očekuje da svoje obaveze: doprinose, poreze, takse prema REM-u, Emisionoj tehnici i druge, izmiruju na vreme, dok se u Zakonu o javnom informisanju i medijima ne propisuje sankcije za kršenje zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari