Preventivni pregledi i nova terapija spasavaju živote 1Urolog  Zoran Džamić FOTO: Youtube, Urološka klinika)

Zloćudni rak prostate vrlo često ostaje neprepoznat na vreme, a samim tim je neadekvatno lečen i rezultati su loši i zbog toga se kaže da je reč o veoma podmukloj bolesti.

Reč je o najčešćem i najsmrtonosnijem karcinomu kod muške populacije posle raka pluća, od kojeg u Srbiji godišnje oboli oko 2.800 muškaraca, a, nažalost, gotovo 900 osoba izgubi bitku sa ovom opakom bolešću. Zbog toga, poručuju stručnjaci, neophodna je češća preventivna kontrola i u slučaju pojave simptoma, adekvatni pregledi i pravovremeno lečenje

Nedavna edukativna radionica u Beogradu o ovoj vrsti kancera je ponudila neke odgovore o epidemiologiji, prevenciji, blagovremenom prepoznavanju simptoma, kao i o dijagnostičkom i najnovijem terapijskom pristupu kod obolelih od raka prostate. Nova vrsta hemoterapije i dva hormonska leka za pacijente obolele od karcinoma prostate dostupni su o trošku zdravstvenog osiguranja od decembra 2017. Ove lekove pacijenti mogu da dobiju u metastatskoj fazi bolesti, kada posle hirurške ili medikamentne kastracije kod pacijenta nastane hormonska rezistencija. Zahvaljujući ovim lekovima značajno se produžuje život pacijenta.

Karcinom prostate je trenutno najčešće maligno oboljenje kod muškaraca u Evropi i SAD i drugo po smrtnosti od svih kancera kod muškaraca, odmah iza raka pluća. Gotovo svaki sedmi muškarac se tokom života susretne sa rizikom da dobije kancer prostate. Samo prevencijom, ranim dijagnostikovanjem i pravovremenim lečenjem može se smanjiti ova sumorna statistika, poručili su učesnici radionice.

Na radionici su govorili neki od naših najpoznatijih urologa i onkologa sa velikim iskustvom u lečenju karcinoma prostate, kao što su direktor Klinike za urologiju KC Srbije, prof. dr Zoran Džamić, dr Siniša Radulović, predsednik Udruženje medikalnih onkologa Srbije, i dr Nada Babović, medikalna onkološkinja iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, a o ovoj bolesti je iskustva preneo i Slobodan Mojsin iz Udruženje pacijenata Srbije sa rakom prostate.

Prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije kaže da ovog karcinoma godišnje u svetu ima 1.200.000 novootkrivenih slučajeva, a u Evropi 450.000. Gotovo svaki sedmi muškarac se tokom života susretne sa rizikom da dobije kancer prostate. Ipak, zahvaljujući savremenim hormonskim terapijama, prosečna stopa petogodišnjeg preživljavanja u Evropi iznosi gotovo 85 odsto.

– Ranije je karcinom prostate bila bolest starije muške populacije, nakon 70. godine života. Danas je ova bolest u metastatskoj fazi sve češća u pedesetim godinama, kod muškaraca koji su radno aktivni, dobre kondicije, bez pridruženih bolesti. Nažalost, ako se maligna bolest javi u mlađem dobu, bolest je agresivnija, ističe primarijus dr Nada Babović, iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije,

Kako ona objašnjava prilikom pregleda, koji muškarci preventivno trebali da urade nakon svojih 50 godina, urolog najpre obavi klinički pregled prostate i uradi PSA test iz krvi. Ako ovi nalazi odstupaju od normale, radi se biopsija prostate. Ukoliko se histopatološki potvrdi karcinom prostate, pacijent radi skener ili magnetnu rezonancu abdomena i male karlice i rendgen ili eventualno skener pluća, i pregled koštanog sistema. Zatim se prikazuje konzilijumu, gde urolog, radioterapeut i medikalni onkolog donose odluku o najboljem načinu lečenja.

Benigna hiperplazija

Benigna hiperplazija prostate je dobroćudno uvećanje prostate, koje imaju gotovo svi muškarci od pedesetih i šezdesetih godina. Nastaje zbog smanjene funkcije prostate i umnožavanja ćelija koje nisu aktivne. Kada dođe do uticaja više različitih faktora, kao što su starije životno doba ili pozitivna porodična anamneza, šanse za dobijanje ovog karcinoma se znatno povećavaju, zbog čega je neophodno obaviti pregled, naročito ukoliko postoje karakteristične tegobe – učestalo noćno mokrenje, tanak mlaz urina ili pojava krvi u njemu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari