Odziv birača na ranom glasanju u „kolebljivim“ državama u SAD možda nije dobar pokazatelj da li će pobediti kandidat demokrata Kamala Haris ili njen rival iz redova republikanaca Donald Tramp, zahvaljujući pravilima o prebrojavanju glasova i specifičnostima u nekoliko ključnih država, kažu stručnjaci, piše Rojters.
Na izborima 2020. godine, neke države su pokazale „crvenu fatamorganu“, u kojoj je Tramp vodio u izbornoj noći, pre nego što ga je u okviru „plave smene“ pretekao demokrata Džo Bajden, pošto su prebrojani glasački listići pristigli poštom koje je favorizovalo više birača iz redova demokrata.
Stručnjaci su dali tačne prognoze da će se to dogoditi, ali je Tramp ipak iskoristio tu promenu da osnaži svoje lažne tvrdnje da su izbori pokradeni.
To bi se moglo ponoviti ove nedelje, posebno u Pensilvaniji, Mičigenu i Viskonsinu.
Ove nedelje bi se takođe moglo dogoditi suprotno, posebno u Severnoj Karolini i Džordžiji – da „plava fatamorgana“ koja očigledno pokazuje snažan rezultat za Harisovu bude zamenjena „crvenom smenom“ da bi preinačila trend.
Trampov izborni tabor je saopštio je da planira da proglasi pobedu kada njegov tim bude smatrao da je sakupio više od 270 glasova Elektorskog koledža, koliko je potrebno za pobedu na izborima. To bi moglo biti preuranjeno, u zavisnosti od toga koliko glasova tek treba da se prebroji i odakle dolaze.
Kako će se sve to odigrati zavisiće od toga kako i kada se obradi i prebroji veliki broj listića pristiglih poštom ili ranih glasačkih listića u različitim državama.
Drugi faktor je da demokrate obično žive u naseljenijim urbanim područjima, gde prebrojavanje glasova traje duže.
Postoji sedam „kolebljivih“ država koje će verovatno odlučiti o izborima, od kojih svaka ima svoja pravila za obradu i prebrojavanje glasačkih listića.
PENSILVANIJA
Pensilvanija nije imala jasnog pobednika 2020. četiri dana nakon izbornog dana, pošto su zvaničnici pregledali ogroman broj nagomilanih, neobrađenih glasačkih listića pristiglih poštom.
Država je među samo nekoliko koje ne dozvoljavaju izbornim radnicima da obrađuju ili ubacuju u tabele glasačke listiće pristigle poštom do 7:00 po istočnoevropskom vremenu na dan izbora, što znači da će verovatno ponovo proći dani pre nego što bude poznat ishod.
VISKONSIN
Kao i Pensilvanija, Viskonsin ne dozvoljava izbornim zvaničnicima da obrađuju ili prebrojavaju glasačke listiće pristigle poštom do jutarnjih časova na dan izbora, što znači da može doći do kašnjenja u izveštavanju o broju tih ranih glasova.
Osim toga, u mnogim najvećim gradovima u ovoj državi se listići pristigli poštom transportuju na centralizovanu lokaciju za obradu i ubacivanje u tabele.
To može dovesti do toga da se u sredu u ranim jutarnjim satima odjednom prijavi značajna grupa glasova.
DŽORDŽIJA
Rano lično glasanje je popularno u Gruziji, a zvaničnici su očekivali da će 65 odsto do 70 odsto glasačkih listića biti bačeno na prevremenim biračkim mestima.
Svi prevremeni glasovi – lično i poštom – moraju se prebrojati i prijaviti do 20 časova. Zvaničnici nastoje da se svi glasovi, uključujući i one sa dana izbora, zbroje do ponoći.
Glasački listići iz inostranstva i vojnih birača biće prihvaćeni do tri dana nakon izbora ako budu poslati do 5. novembra.
ARIZONA
Glasanje putem pošte je izuzetno popularno u Arizoni; skoro 90 odsto birača je glasalo ranije, većina putem pošte.
Izborni zvaničnici u Arizoni mogu da počnu da obrađuju glasačke listiće poštom po prijemu, ali rezultati ne mogu biti objavljeni do sat vremena nakon zatvaranja birališta.
Početni rezultati u izbornoj noći trebalo bi da budu uglavnom prevremeni glasovi, koji bi mogli da idu u prilog Harisu, pre nego što se brojevi pomere ka Trampu kako se zbroje glasovi na dan izbora.
MIČIGEN
Od izbora 2020. godine, Mičigen je prvi put uveo rano lično glasanje i počeo da dozvoljava jurisdikcijama sa više od 5.000 ljudi da počnu da obrađuju glasačke listiće pošte osam dana pre dana izbora.
Manje jurisdikcije to mogu učiniti dan pre 5. novembra. Zvaničnici se nadaju da će te promene omogućiti državi da prijavi rezultate brže nego 2020. godine, kada glasački listići poštom nisu mogli da se obrađuju unapred.
SEVERNA KAROLINA
Izborni zvaničnici počinju da obrađuju i skeniraju glasačke listiće pošte uoči dana izbora. Nakon zatvaranja birališta, prvi prijavljeni rezultati će verovatno biti uglavnom glasanje putem pošte, kao i rano lično glasanje.
Glasovi na dan izbora biće prebrojani i prijavljeni tokom cele večeri, a puni rezultati se očekuju do ponoći. Možda će se činiti da će Haris prerano voditi zahvaljujući glasačkim listićima poštom, dok bi Tramp mogao da smanji jaz dok se broje glasovi na dan izbora.
NEVADA
Sporo brojanje glasova u Nevadi 2020. godine pokrenulo je bezbroj memova, ali zvaničnici kažu da bi promene od tada trebalo da ubrzaju proces.
Najvažnije, okruzima je dozvoljeno da počnu obradu i prebrojavanje poštanskih glasačkih listića 21. oktobra. Pored toga, radnici mogu da počnu sa tabelama prevremenih ličnih glasova u 8:00 po pacifičkom vremenu (15:00 GMT) na dan izbora, umesto da čekaju da se biračka mesta zatvore.
Glasanje putem pošte postalo je popularno u državi i to je jedino bojno polje koje prihvata kasno stigle glasačke listiće.
Ovi kasni glasački listići su istorijski favorizovali demokrate, tako da bi do pomeranja ka Haris moglo doći kako se glasovi prebrojavaju nakon dana izbora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.