Zavod za javno zdravlje Užice u sredu je potvrdio ispravnost vode za piće u pribojskom vodovodu . Tako su, bar za sad, otklonjene sumnje u kvalitet pijaće vode nastale posle nalaza Agencije za zaštitu životne sredine u Beogradu, koja je konstatovala loš kvalitet vode u veštačkim jezerima Uvca.


U dopisu, koji je posle kontrole higijenske ispravnosti vode za piće prosleđen medijima piše da Zavod za javno zdravlje Užice redovno kontroliše vodu u Priboju i da nisu uočena značajna odstupanja u kvalitetu vode za piće. Vanredna kontrola ispravnosti neprečišćene vode sa Radoinjskog jezera je obavljena 28. februara i konstatovano je prisustvo algi iz razdela bacillaryophyta (silikatne) i chlorophyta (zelene). „Prisustvo algi iz ovih razdela nema javno-zdravstveni značaj i voda se može koristiti za tretman – prečišćavanje i dezinfekciju pre distribucije u gradsku mrežu“, konstatuje se u izveštaju.

Direktorka Zavoda Biljana Mijović potvrdila je da nije utvrđeno prisustvo patogenih algi, zbog kojih je nedavno nastao problem sa snabdevanjem Užica pijaćom vodom. Ona je rekla i da će biti nastavljen redovan monitoring kvaliteta vode. Priboj se vodom snabdeva iz Radoinjskog jezera, jedne od tri veštačke akumulacije na reci Uvac. Sumnju u kvalitet vode izazvali su rezultati ispitivanja kvaliteta vode akumulacije Uvačkog jezera, koje su uradili stručnjaci Agencije za zaštitu životne sredine u Beogradu, a u kojima se konstatuje da je voda u ovom jezeru treće, četvrte, a negde i pete kategorije, što bi značilo da nije bezbedna ni za kupanje. Dejan Lekić, pomoćnik direktora Agencije za zaštitu životne sredine, potvrdio je takve nalaze, ukazao na opasnost prelivanja vode iz Uvačkog u Zlatarsko i Radoinjsko jezero i objasnio razloge lošeg kvaliteta vode.

– Osim što je posledica klimatskih promena i vremena gradnje brane, odnosno neobavljenog čišćenja i remedijacije, za stanje vode Uvačkog jezera najodgovorniji je čovek! Uvačko jezero ugroženo je mnogobrojnim divljim deponijama kako na obalama, tako i na pritokama Vapi i Grabovici, koje i „donose“ najviše otpadnih voda. Na obalama sva tri jezera dozvoljeno je pecanje, koriste se motorni čamci, a u zabranjenoj zoni, decenijama niču vikendice, čak i hoteli. Pitamo se samo gde idu otpadne vode iz svih tih objekata na vodozahvatu prve kategorije, upozorava Lekić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari