Nemački kancelar Angela Merkel podržala je predlog Francuske da Evropska unija u septembru sa Ukrajinom potpiše ugovor o „pridruživanju“. Nesigurno je, međutim, kako bi sklapanje takvog aranžmana uticalo na aspiracije Ukrajine da se učlani u Evropsku uniju.
– Ovaj sporazum neće značiti samo uspostavljanje osnaženog partnerstva sa Ukrajinom.
Nemački kancelar Angela Merkel podržala je predlog Francuske da Evropska unija u septembru sa Ukrajinom potpiše ugovor o „pridruživanju“. Nesigurno je, međutim, kako bi sklapanje takvog aranžmana uticalo na aspiracije Ukrajine da se učlani u Evropsku uniju.
– Ovaj sporazum neće značiti samo uspostavljanje osnaženog partnerstva sa Ukrajinom. On bi se, takođe, mogao okvalifikovati kao sporazum o pridruživanju – kazala je Merkelova u ponedeljak nakon sastanka s predsednikom Ukrajine Viktorom Juščenkom tokom kraće posete Kijevu.
Španija traži jasnu preambulu
Poljski mediji izvestili su da se diskusija o tačnom nazivu preambule ugovora EU i Ukrajine odvija na diplomatskom nivou. Mandatom EU za pregovore dopušteno je, prema medijskim navodima, unošenje u ugovor klauzule prema kojoj EU „priznaje“ aspiracije Poljske za učlanjenje. Ukrajinske diplomate, piše poljski list Rečpospolita, bore se da u dokument uđe reč „proširenje“, dok Španija predvodi onaj tabor država članica koji zahteva da se u preambuli jasno kaže da se novi ugovor ne odnosi na pristupanje Ukrajine Uniji.
Komentar Merkelove usledio je dan uoči jučerašnjeg sastanka ministara spoljnih poslova država članica Evropske unije na kojem je, prema najavama, trebalo za 9. septembar u Evianu u Francuskoj zakazati samit EU – Ukrajina. Tada bi dve strane trebalo da potpišu dokument o novim odnosima.
Sklapanje „sporazuma o pridruživanju“ – nalik na slične ugovore koje je EU potpisivala s nekadašnjim državama istočnog bloka pre proširenja iz 2004 – predstavljaće diplomatsku pobedu Kijeva koji se za članstvo u evropskom bloku bori od izlaska iz ruske sfere uticaja, odnosno od Narandžaste revolucije.
– Razgovori koji se odnose na naziv sporazuma su okončani. To predstavlja ogroman korak napred – izjavio je predsednik Viktor Juščenko nakon razgovora s Merkelovom čiju su posetu Ukrajini, prvu posetu kada je reč o najvišim državnim funkcionerima Nemačke posle Narandžaste revolucije, neki analitičari pozdravili kao novu fazu razvoja odnosa Ukrajine i EU.
Jerg Himelrajh iz Maršalovog fonda Nemačke podsetio je za Radio Slobodna Evropa da bivši kancelar Gerhard Šreder nikad nije otputovao u Kijev strahujući da bi to moglo da isprovocira napetost u odnosima s Kremljom.
– Merkelova daje manje značaja brigama Rusije – smatra Himelrajh.
Međutim, uprkos toploj atmosferi u Kijevu tokom posete, Merkelova je jasno naznačila da ugovor o „pridruživanju“ sam po sebi ne predstavlja garanciju da će Ukrajina jednog dana započeti razgovore o pristupanju EU.
– Potpisivanje sporazuma predstavljaće napredak u odnosima EU i Ukrajine, ali to ne podrazumeva automatsko pokretanje mehanizma za pregovore o članstvu. To nije na dnevnom redu – objasnila je Merkelova.
Francuski diplomati, koji su prvi predložili sporazum s Ukrajinom decembra prošle godine, ranije su navodili da iako se EU i Ukrajina međusobno približavaju, reč „pridruživanje“ u nazivu dokumenta ne odnosi se na proširenje EU koja slične aranžmane ima sa drugim zemljama, poput Čilea i Egipta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.