Poslednje dve godine pažljivo smo analizirali iskustva iz svih sredina koje imaju ustanove za rehabilitaciju. Rehabilitacija nije boravak u banji, već produžetak lečenja. Postojalo je veliko pitanje šta da se uradi s viškom kapaciteta. Trenutno se taj višak koristi tako što zaposleni u tim ustanovama, manje ili više uspešno, upravljaju državnim vlasništvom i ostvaruju usluge koje su van onoga što je ugovoreno s Fondom zdravstvenog osiguranja.
Poslednje dve godine pažljivo smo analizirali iskustva iz svih sredina koje imaju ustanove za rehabilitaciju. Rehabilitacija nije boravak u banji, već produžetak lečenja. Postojalo je veliko pitanje šta da se uradi s viškom kapaciteta. Trenutno se taj višak koristi tako što zaposleni u tim ustanovama, manje ili više uspešno, upravljaju državnim vlasništvom i ostvaruju usluge koje su van onoga što je ugovoreno s Fondom zdravstvenog osiguranja. Tim prihodom uspevaju da se održe negde bolje, negde lošije, a negde nikako. Zlatar je, na primer, na ivici bankrota. Vladi je predloženo razmatranje tog viška kapaciteta – rekao je u Novom Pazaru ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljević, najavljujući privatizaciju specijalnih bolnica za rehabilitaciju.
U tim bolnicama je i dalje velika nepoznanica na koji će se način određivati šta sve predstavlja višak kapaciteta. Milosavljević je zbog toga ocenio da „ne postoji isti recept za sve centre“.
– Ideja je da se za svaki od centara ponudi posebno rešenje. U reformisanju zdravstvenog sistema na red je došlo da se ozbiljno razmišlja o rehabilitacionim centrima. Sada je na Agenciji za privatizaciju da definiše najbolja rešenja za svaku od pojedinačnih ustanova. Vlada će dati konačnu reč – naglasio je ministar Milosavljević.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.