Narodna skupština Republike Srpske usvojila je sinoć Zakon o referendumu i građanskoj inicijativu, kojim se regulišu tehnička pitanja održavanja referenduma, ali ne i referendumsko pitanja. Referendumsko pitanje definisaće se posebnim odlukama Narodne skupštine RS, koja jedina po entitetskom Ustavu može raspisati taj vid izjašnjavanja građana.
Prema usvojenom zakonu, rezultati referenduma nisu obavezujući za organe vlasti RS, koji ih mogu, ali ne moraju uvažiti. Zakonom je regulisano da bi referendum provodila posebna komisija, a ne Republička izborna komisija ili opštinske izborne komisije. Donošenje zakona o referendumu podržalo je 46 poslanika vladajuće većine, 16 poslanika opozicionih stranaka je glasalo protiv, dok se šest poslanika suzdržalo od glasanja. Raspravi i glasanju o zakonu nisu prisustvovali poslanici bošnjačkih političkih partija, koji su ga ocenili antidejtonskim i antiustavnim.
Skupštinska većina prihvatila je i amandmane na zakon koji je predložio vladajući SNSD, ukazujući na potrebu da se zakon uskladi sa Ustavom RS u delu koji se odnosi na to da građani na referendumu mogu da iniciraju, ali ne i predlažu ustavne promene. Prema amandmanima SNSD-a predlog za raspisivanje referenduma može podneti predsednik RS, Vlada, najmanje 30 poslanika ili najmanje tri hiljade birača, a amandmanski je definisano i pravo učešća na referendumu građanima koji žive u distriktu Brčko, a koji se izjašnjavaju kao državljani RS. Poslanička većina nije prihvatila amandmane SDS, koja je tražila da rezultati referenduma budu obavezujući za organe vlasti u RS, te da se građani RS na referendumu mogu izjasniti o ustavnim promenama i pristupanju NATO savezu.
Makretinški trik
Opozicija u RS ocenila je da je vladajuća struktura u RS donošenje zakona o referendumu iskoristila kao marketinški trik u izbornoj godini, poručujući da je sasvim jasno da nikakvog referenduma u RS neće biti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.