Lideri zemalja Arapske lige pozvali su juče Izrael na samitu u Rijadu da prihvati njihov mirovni predlog „zemlja za mir“ i i da iskoristi priliku za obnovu direktnih i ozbiljnih pregovora sa Arapima na svim osnovama. Takođe, na samitu je objavljeno i stvaranje radnih grupa koje će biti u kontaktu sa SAD, UN, Evropom i Rusijom u cilju „prikupljanja podrške ovoj inicijativi i početku ozbiljnih pregovora“.
Lideri zemalja Arapske lige pozvali su juče Izrael na samitu u Rijadu da prihvati njihov mirovni predlog „zemlja za mir“ i i da iskoristi priliku za obnovu direktnih i ozbiljnih pregovora sa Arapima na svim osnovama. Takođe, na samitu je objavljeno i stvaranje radnih grupa koje će biti u kontaktu sa SAD, UN, Evropom i Rusijom u cilju „prikupljanja podrške ovoj inicijativi i početku ozbiljnih pregovora“.
Za razliku od prethodnih samita na kojima su se mogle videti otvorene svađe i neslaganja, okupljanje arapskih kraljeva, emira i predsednika u Saudijskoj Arabiji javno je pokazalo neobično jedinstvo kada je reč o oživljavanju mirovnih napora. Isti ti lideri su 2002. prvi put izneli mirovnu ponudu koju je Izrael odbio. Međutim, i dalje nije poznato kako će Arapi ubediti Izrael da prihvati inicijativu, za koju se SAD i Evropa nadaju da može pomoći obnavljanju mirovnog procesa koji je već duže vreme u zastoju. Izrael je izjavio da bi prihvatio mirovnu ponudu uz izvesne izmene, koje neki arapski lideri ne prihvataju.
Delovi mirovnog predloga „Zemlja za mir“
Rijad – Arapske zemlje ponudile su Izraelu mirovnu inicijativu „Zemlja za mir“ predstavljenu prvi put još na samitu 2002, a koja je juče ponovo oživljena na samitu u Rijadu. Prema toj mirovnoj inicijativi Izrael se poziva da se u potpunosti povuče sa svih teritorija okupiranih 1967, uključujući i sirijsku Golansku visoravan; zatim da se postigne rešenje problema palestinskih izbeglica u skladu s Rezolucijom 194 Generalne skupštine UN; da prihvati osnivanje palestinske države na palestinskim teritorijama okupiranim od 1967. na Zapadnoj obali i u pojasu Gaze, sa Istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom te države. Kao naknadu za to, arapske zemlje će razmotriti okončanje arapsko-izraelskog sukoba, postizanje mirovnog sporazuma s Izraelom, postizanje bezbednosti za sve države regiona, uspostavljanje normalnih odnosa s Izraelom. AP
Umesto toga, oni su stvorili „radne grupe“ koje će pokušati da prikupe podršku za postizanje dogovora sa SAD, UN i Evropom. Američki saveznici Saudijska Arabija, Egipat i Jordan nadaju se da će manje grupe biti više fleksibilnije u promovisanju ponude kako bi ona bila prihvaćena, uprkos tome što su prošlog leta odbijene izmene.
„Palestinski narod je iskren u pružanju ruke ka miru sa izraelskim narodom, i pozivam taj narod i njihove lidere da podele taj san sa nama“, izjavio je juče palestinski predsednik Mahmud Abas na samitu.
Kralj Saudijske Arabije Abdulah rekao je afričkim liderima u sredu uveče da je američka okupacija Iraka bila ilegalna i upozorio da ukoliko se arapske vlade ne usaglase povodom svojih razlika, strane sile kao što su SAD, će nastaviti da diktiraju politiku u regionu. Govor kralja Abdulaha na otvaranju sastanka lidera arapske lige, naglasio je sve veće razlike između Saudijske Arabije i administracije američkog predsednika Džordža Buša, dok Saudijci preuzimaju veću vodeću ulogu na Bliskom istoku, delom i na urgiranje SAD. Čini se da Saudijci neće biti obavezani politikom njihovog dugogodišnjeg saveznika. Saudijska Arabija je uspela da dovede do dogovora između dve glavne palestinske frakcije prošlog meseca, ali dogovor koji su Izrael i SAD videli kao veoma problematičan zbog to što je još više osnažio vlast Hamasa, a ne Fataha.
Kralj Abdulah je u sredu pozvao na kraj međunarodnog bojkota nove palestinske vlade, dok SAD i Izrael žele da se bojkot nastavi. Kao dodatak tome, Abdulah je pozvao predsednika Irana Mahmuda Ahmadinedžada u Rijad početkom ovog meseca dok Amerikanci žele da Ahmadinedžad bude ignorisan. A, u pokušajima da smiri tenzije u Libanu, Saudijci su bili spremni da pregovaraju sa Iranom i Hezbolahom.
Mustafa Hamarneh, direktor Centra za strateške studije na Univerzitetu u Jordanu rekao je da Saudijci šalju poruku Vašingtonu. „Oni govore SAD da moraju da slušaju svoje saveznike radije nego da im nameću odluke zauzimajući uvek stranu Izraela“, rekao je Hamarneh. Kralj je u svom govoru rekao: „U dragom nam Iraku, krvoproliće se nastavlja pod ilegalnom stranom okupacijom i gnusnim sektaštvom“. Kralj Abdulah nije tako grubo govorio javno o američkoj intervenciji u Iraku ranije, i njegova zapažanja nagoveštavaju da je njegovo savezništvo sa Vašingtonom može postati manje harmonično nego što se tome nadaju zvaničnici administracije. Neki govore da je govor kralja bio odgovor državnom sekretaru SAD Kondolizi Rajs koja je pozvala arapske vlade da „pruže ruku Izraelu“. Mnogi komentarišu izjave Rajsove kao nagoveštavanje da Vašington povlači svoju podršku inicijativi Saudijaca za rešavanje izraelsko-palestinskog konflikta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.