Činjenica da je Srbija već napravila nacionalni plan za evropske integracije je svakako pozitivna i mi je tumačimo kao želju srpskih vlasti i političara da ojačaju veze između Srbije i Evropske unije. Potpisivanje SSP-a je bio jasan signal Brisela građanima Srbije da EU želi da ojača veze sa vašom zemljom i naša želja je i dalje ista.
Činjenica da je Srbija već napravila nacionalni plan za evropske integracije je svakako pozitivna i mi je tumačimo kao želju srpskih vlasti i političara da ojačaju veze između Srbije i Evropske unije. Potpisivanje SSP-a je bio jasan signal Brisela građanima Srbije da EU želi da ojača veze sa vašom zemljom i naša želja je i dalje ista. Sve mere koje su dosad preduzele i koje će ubuduće preduzimati nadležne institucije i službe u Srbiji u cilju reformi i približavanju vaše zemlje Uniji imaće punu podršku Brisela – naglasila je u razgovoru za Danas Kristina Galjak, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i direktorka Kancelarije za evropske integracije Tanja Miščević završavaju danas trodnevnu posetu Briselu, tokom koje su evropskim diplomatama predstavili Nacrt nacionalnog programa Srbije za integraciju u EU. Među sagovornicima je i Havijer Solana koji je, prema rečima Kristine Galjak, bio izuzetno raspoložen da se susretne s Đelićem, kako bi se detaljno upoznao sa Nacionalnim programom.
– Za vreme pregovora o potpisivanju SSP-a mi smo već analizirali kapacitete Srbije za nastavak procesa integracija i ocenili da Srbija ima izuzetne administrativne kapacitete i mogućnosti da nastavak procesa integracija organizuje na zadovoljavajući način, što je izuzetno važan preduslov za približavanje Srbije članstvu u EU – napominje Galjak.
Ipak, Srbija je u 2007. usvojila samo dva zakona, od 50 predviđenih, koliko je bilo planirano u skladu sa ispunjavanjem uslova harmonizacije domaćeg zakonodavstva sa evropskim pravom. Kristina Galjak zbog toga ističe da je usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravom EU jedan od najvažnijih kriterijuma i preduslova za uspešne integracije.
– Poznato nam je da je Srbija do sada imala problema da ovaj proces bude u potpunosti efikasan. Pretpostavljam da je i složenost aktuelne političke situacije u vašoj zemlji bila jedan od osnovnih razloga za ove probleme – kaže Galjak.
Ona, ipak, naglašava da ne želi konkretnije da komentariše najave pojedinih srpskih političara da bi Srbija do kraja ove godine mogla dobiti status kandidata za prijem u članstvo EU.
– Sada je najvažnije da je SSP potpisan i da se što pre počne sa primenom ovog Sporazuma. Takođe je bitno da se, nakon hapšenja Stojana Župljanina, nastavi i uspešno privede kraju saradnja Srbije sa Haškim tribunalom – naglasila je Galjak.
Božidar Đelić je juče izjavio da je cilj vlade u Beogradu da se vize za građane Srbije ukinu do kraja ove godine, ocenjujući da je to ambiciozan, ali ostvariv cilj. On je, posle razgovora sa potpredsednikom Evropske komisije Žakom Baroom, rekao da su za Srbiju veoma važna dva datuma – 7. jul i 6. novembar. Prema njegovim rečima, 7. jula se u Briselu održava sastanak Međuresorske grupe koja se bavi viznom liberalizacijom. Ministarska konferencija država Zapadnog Balkana održava se 6 – 7. novembra, kada će Žak Baro dati svoj izveštaj o reformama koje su sprovedene.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.