Prošle i ove godine za investicije iz gradskog budžeta opredeljeno je 15 miliona evra.
To se najviše vidi po uređenju najvećeg naselja, Benska Bara, u šta će se uložiti više od 200 miliona dinara.
Menjaju se dotrajale podzemne instalacije, proširuju trotoari i podižu biciklističke staze, jer je cilj da se što manje koriste automobili. Znatan deo zgrada se termoizoluje, čime se dobijaju nove fasade, a to podiže cenu stanova.
U toku je i gradnja Savske avenije i podizanje Savaparka. To je način da grad u pravom smislu izađe na reku, a da građani dobiju 300 hektara zelenih površina, koje nedostaju.
Pored Gradskog trga, koji je ponos grada, izgrađen je Vinaverov trg.
Ovaj trg je jedinstven jer ima i travu i drveće, sa brojnim klupama za odmor, i prava je oaza okružena asfaltom i betonom.
Pripremljen je novi koncept gradskog prevoza, sa autobusima na biogorivo, a na svakih 20 minuta su polasci za najvažnije destinacije. U oblasti ekologije Šabac je posebno primer za druge.
Evropska unija finansirala je izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda kao i regionalnu deponiju u Sremskoj Mitrovici.
Grad ulaže 4,6 miliona dinara za merenje zagađenja vazduha u realnom vremenu. Takođe, uz pomoć Evropske unije izgrađene su nedostajuće obaloutvrde na Savi i Drini, grad je prokopao i redovno održava više od 100 kilometara kanala i vodotokova.
Ono što ovaj grad posebno izdvaja je briga za mlade, pa tako se umnogome pomaže rad 120 sportskih klubova.
Šabac i pored svega navedenog trpi otvorenu opstrukciju republičkih vlasti. Država duguje gradu 30 miliona evra uskraćivanjem dela poreza koji pripada lokalu, a lokalna samouprava nije dobila ni dinar iz budžetskih rezervi koja se nemilice deli drugim gradovima i opštinama.
Prilaznice gradu i okretnice u nadležnosti Republike se ne održavaju, dok za drugu fazu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda država navodno nema para, kao ni za trafostanicu u industrijskoj zoni. Nepotrebno je premeštena iz Šapca Uprava za agrarna plaćanja, tako da su izgubljene godine za korišćenje fondova EU, a dovoljno je reći da je za sve ove godine koalicije na vlasti, samo jedan ministar iz Vlade zvanično posetio Šabac.
Agrar i selo među prioritetima
Selo nikako nije zapostavljeno, naprotiv. Subvencionisani su radovi za dubinske bunari u Pocerini, gde je podignuto više od hiljadu hektara pod jagodama, a u planu je da se oko 20.000 hektara u Mačvi i Posavotamnavi takođe navodnjava „kap po kap“. Gradi se i nova kvantaška pijaca, sa savremenom opremom i sa modernim marketinškim pristupom velike i objedinjene ponude.
Tekstovi su deo projekta, koji se sufinasira sredstvima Grada Šapca. Stavovi izneti u medijskom sadržaju ne odražavaju nužno stavove organa koji sufinansira projekat.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.