U Vranju je u organizaciji „Udruženja uranijumskih žrtava“ održan skup povodom formiranja lokalnog Saveta za pripremanje tužbi protiv država članica NATO zbog bombardovanja osiromašenim uranijumom 1999. godine.
Predsednik udruženja Gradimir Jovanović rekao je da je cilj stalno podsećanje na bombardovanje Pljačkovice osiromašenim uranijumom, za koje kaže da je „najtragičniji događaj u istoriji grada“.
Mi nemamo pravo da zaboravimo jer je, pored Pljačkovice, tovar sa osiromašenim uranijumom ispušten i u rejonima sela Borovac, Bratoselce i Reljan, u opštinama Bujanovac i Preševo, što je trajno zagadilo naš životni prostor, rekao je Jovanović.
On je naveo primer osmorice radnika koji su obezbeđivali rejon Pljačkovice nakon bombardovanja, od kojih su šestorica umrla od kancera.
Inicijator i prvi čovek pravnog tima koji priprema tužbe protiv država članica NATO, advokat Srđan Aleksić, rekao je da njegov motiv za vođenje ove pravne bitke nije finansijski, već lični, jer je rođen u Buštranju, selu između Bratoselca i Reljana, dve od četiri lokacije na jugu Srbije koje su gađane municijom sa osiromašenim uranijumom.
Moja majka i brat su među 861 žiteljem četiri sela u susedstvu koji su umrli u poslednjih 19 godina. NJih 80 odsto je stradalo od kancera, i to u nekada zdravoj sredini u kojoj je ta bolest bila retkost, kazao je Aleksić.
On je dodao i da nadu za pozitivan ishod inicijative pravnom timu daje činjenica da je italijanski sud doneo šest pravosnažnih presuda u korist članova misija koji su nakon boravka na Kosovu i Metohiji oboleli od najtežih bolesti.
Aleksić je rekao da je u tim postupcima utvrđena veza između boravka na tom području i oboljevanja od malignih bolesti.
Prema njegovim rečima, postoje neoborivi dokazi da su najmanje četiri lokacije na jugu Srbije gađane osiromašenim uranijumom, što su potvrdili i čelnici NATO.
Odatle treba da krenemo i da dokažemo da ovdašnji ljudi nisu građani drugog reda u Evropi i da imaju pravo na život i zdravlje kao i građani Italije, kaže Aleksić i dodaje da su nam zatrovani vazduh, zemlja i voda i da nemamo pravo da ćutimo ne samo zbog nas, već i zbog nekih budućih ratova u kojima se može ponoviti ovakva tragedija.
Na tribini je najavljen veliki međunarodni skup koji će u drugoj polovini juna biti održan u Nišu.
Rečeno je i da se planira dolazak pravnika i naučnika iz Rusije, Kine, Indije i nekih evropskih zemalja, koji će podržati ovu akciju.
Očekuje se i pomoć Međunarodne asocijacije ruskih advokata, čiji članovi žive i rade u 64 zemlje sveta i koji su, pored logističke podrške, izrazili spremnost da građane Srbije besplatno zastupaju.
Aleksić veruje da bi za godinu ili dve trebalo očekivati prvu tužbu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.