Unutrašnjost, podnožja i planinski prevoji Jadovnika, Ozrena, Kamene Gore i Zlatara bogati su nemalim količinama čiste prirodne i zdrave vode za piće. Pored potoka, rečica i reka u ovim predelima nalaze se vrela i studenci kojih ima u izobilju. Tek u poslednje vreme javlja se nešto naglašenije nastojanje kod ovdašnjih lokalnih zvaničnika da za deo ovog prirodnog blaga koje je sve traženije u svetu, zainteresuje domaće ili strane investitore u cilju eksploatacije.
– To je bio i jedan od razloga što je uz podršku opštinskog razvojnog fonda, preduzeće „BK Mineral“ izradilo katastar pijaćih voda. Došlo se do podataka prema kojima su utvrđene količine od 300 do 500 litara u sekundi zdrave vode za piće ili godišnje više od 10 milijardi litara – navodi u razgovoru za Sandžak Danas Dragiša Rakonjac, rukovodilac Odeljenja za budžet, privredu i finansije Opštinske uprave u Prijepolju.
Dosadašnja istraživanja obuhvatila su tri mikroreona. Počelo se od Zvjezda, Kamene Gore i Brajkovca na južnim i severnim padinama Jadovnika i za sada stalo na južnoj i zapadnoj strani Zlatara. Vrelo Brajkovac, koje se nalazi između Kamene Gore i Komarana, ima veliku izdašnost vode, čak 175 litara u sekundi. Lekića vrelo u Vrbovu daje 35, a Kovačica u Kamenoj Gori 32 litra bistre vode. Veoma su izdašna i vrela koja se nalaze u kanjonu Mileševke.
– Ove lokacije odabrane su na osnovu pogodnosti geološke sredine za formiranje izvorišta većih kapaciteta. Na oko 60 značajnijih izvora merena je izdašnost vode, temperatura, elektroprovodljivost i rađeni ostali bitni parametri. Istraživali smo i hemijski sastav izvorišta – kaže Ljubinko Kijanović, diplomirani inženjer geologije iz „BK Mineral“, stručnjak koji je veoma revnosno godinama pored voda istraživao i rudna bogatstva na području prijepoljske opštine.
On navodi da se utvrđene određene specifičnosti voda čiji su se hemijski sastavi detaljnije ispitivali.
– Na južnim padinama Jadovnika su magnezijumske vode, a većina ispitanih izvorišta su kalcijumske prirode i vezane su za krečnjačke stene. Naročito su zanimljiva tri izvora u selima Zvjezd i Džurovo. Prvi Zvježdanski izvor pripada klasi visoko mineralnih voda s povećanim sadržajem selena i fluora, dok drugi ima povećan sadržaj hlorida. Na drugoj strani, izvor u Džurovu ima veoma visoku temperaturu i povećan sadržaj sulfata – iznosi Kijanović detalje o istraženim i otkrivenim prirodnim bogatstvima vode u opštini Prijepolje.
U narednom periodu, u cilju zaštite vodotokova koji predstavljaju nemerljivi dar prirode, stručnjaci predlažu nastavak istraživanja i izradu katastra voda za celu teritoriju opštine što podrazumeva i praćenje izdašnosti izvorišta tokom sva četiri godišnja doba i potpune hemijske analize, posebno na najperspektivnijim izvorima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.