Američki Senat usvojio je u kasnim večernjim satima u sredu paket od 700 milijardi dolara pomoći finansijskom sektoru, te se sada vrši pritisak na Predstavnički dom da potvrdi plan, za koji politički i finansijski lideri tvrde da je od ključne važnosti za sprečavanje ekonomske katastrofe.

Senat je usvojio predlog sa 74 glasova „za“ i 25 „protiv“, a sada treba da ga u razmatranje uzme Predstavnički dom, koji bi mogao da glasa već danas. Predsednik SAD Džordž Buš pohvalio je lidere Senata koji su prema njegovim rečima „napravili ključne boljitke u spasilačkom paketu“, te je poručio Predstavničkom domu da odobri predlog.

Izmenjeni predlog ima za cilj jačanje globalnih kreditnih tržišta i pozajmica između banaka, što je proces koji je zamrznut od kada su se velike banke našle u problemima zbog nemogućnosti da naplaćuju hipotekarne kredite.

Prema mišljenju pojedinih eksperata, ovaj finansijski paket ne predstavlja rešenje za sve probleme, a od centralnih banaka se zahteva da smanje osnovne kamatne stope, zbog sve lošijih prognoza privrednih trendova. Akcije na azijskim berzama su juče ujutru bile u padu, dok je američki dolar ojačao u odnosu na ostale valute.

„Čak i u slučaju da predlog zakona bude usvojen, i dalje ostaje bojazan za globalnu ekonomsku budućnost, pa se finansijska tržišta verovatno neće stabilizovati“, izjavio je Masamiči Adači, ekonomista kompanije Džej Pi Morgan u Tokiju. On je dodao da je situacija na tržištu sada potpuno drugačija u odnodsu na raniju i da vlasti SAD ulažu napore da spreče globalnu katastrofu.

Kako navodi britanski list Tajms, raspoloženje javnosti se promenilo nakon dramatičnog pada vrednosti akcija pošto je Predstavnički dom u ponedeljak odbacio spasilački plan od 700 milijardi dolara. Prosečni građani SAD više ne smatraju da je reč o spasilačkom planu za bogate bankare, već su shvatili da ovaj zakon ima za cilj da pomogne američkoj ekonomiji u celini. Međutim, još uvek niko ne može da tvrdi da je u Predstavničkom domu obezbeđeno dovoljno glasova za spasilački paket, upozorava ovaj list.

Predsedničke nade SAD Džon Mekejn i Barak Obama glasali su u korist spailačkog plana. Lider većine u Senatu, demokrata Hari Rejd, izjavio je da je zadovoljan rezultatom glasanja i izrekao pohvale na račun preedsedničkih kandidata zbog toga što su glasali. U veselom raspoloženju bio je i lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari