Slikar Slavoljub Blagojević iz Niša saopštio je da ga je prekjuče po podne „privelo“ obezbeđenje Klinike za kardiohirurgiju jer je fotografisao spomen ploču zahvalnosti vojsci, Vladi i narodu SAD za donaciju datu klinici, a potom ga legimitisalo, privremeno mu oduzelo foto- aparat i proveravalo snimljeni materijal.
Blagojević je za naš list kazao da je fotografisanje bilo inspirisano time što je u medijima objavljeno da je nepoznata osoba nedavno oštetila ploču zahvalnosti na fasadi klinike tako što je bacila balon sa bojom, a da je snimke želeo da iskoristi za performanse.
– Kada sam prišao da fotografišem, muškarac iz obezbeđenja klinike je vičući pitao „šta to radim“, odmah me uveo u prostoriju klinike, uzeo mi ličnu kartu, oduzeo mi foto-aparat i prekontrolisao snimke u njemu. Čak je konstatovao da u aparatu nema snimaka spomen ploče na klinici, pošto sam, izgleda, u brzini napravio propust, i nisam je snimio. Kasnije je došao još jedan „bezbednjak“ iz Kliničkog centra. Držali su me oko posla sata, tvrdeći da su zvali policiju i da je „policija rekla da me zadrže“. Zatim ih je neko pozvao telefonom i oni su me pustili, ali su zabeležili moje podatke- rekao je Blagojević, koji je inače i bivši direktor niške Osnovne škole „Rodoljub Čolaković“ i nastavnik likovnog vaspitanja u penziji.
Blagojević je kazao da je želeo da slika ovu spomen ploču jer kao umetnik, performer i građanski aktivista slika različite situacije u gradu- od prevrnutih kontejnera, preko đubreta u centru grada, do različitih neobičnih situacija, a da ih potom koristi za kolaže ili karikature. On kaže da nije imao izložbe tih fotografija, ali da se one povremeno nađu na panoima koje nosi na protestima „1 od 5 miliona“ ili drugim potestima, u kojima aktivno učestvuje kao građanin i intelektualac.
– Za ovo privođenje slikara, koga inače ne poznajem, prvi put čujem. Obično budem obavešten o ovakvim situacijama, ali obezbeđenje sa klinike me o ovom slučaju nije informisalo. Pripadnicima obezbeđenja na Klinici za kardiohirurgiju, kao i na drugim klinikama KC, inače, rukovodi Klinički centar. Ne znam da li postoji nalog za ovako nešto od strane KC ili policije, a ne znam, takođe, zašto bi bilo ko zabranjivao da neko fotografiše kliniku ili spomen ploču na njenoj fasadi. I sam sam, prvi, na svom fejsbuku objavio fotografiju spomen ploče zahvalnosti na koju je neko bacio balon sa bojom. Dakle, prava adresa za odgovor za pitanje zašto je i po kom osnovu obezbeđenje „privelo“ slikara koji je fotografisao oštećenu ploču zahvalnosti na našoj klinici je Klinički centar Niš- kazao je za naš list Dragan Milić, direktor Klinike za kardiohirurgiju.
Nepoznata osoba je, inače, prošle subote rano ujutru bacila balon napunjen farbom na tablu koja je postavljena sredinom prošle godine na fasadi zgrade Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra u Nišu u znak zahvalnosti američkoj vojsci, Vladi i narodu zbog doniranja pet medicinskih uređaja vrednih oko 400.000 evra.
– Pod okriljem mraka, „junaci otadžbine“ bacili su farbu na tablu zahvalnosti američkoj vojsci, Vladi i narodu koja se nalazi na zgradi Klinike za kardiohirurgiju. Osoba koja je to učinila je vikala: „smrt svim srpskim izdajnicima“. Pretnja „junaka otadžbine“ da će svi srpski izdajnici biti pobijeni nas ne plaši, naprotiv, učvršćuje nas u veri da smo na pravom putu- rekao je tim povodom direktor Milić, koji je i predsednik Kluba srpsko- američkog prijateljstva.
Uprava Kliničkog centra Niš i generalni direktor Zoran Radovanović tada su takođe „najoštrije osudili vandalsko ponašanje nepoznatog počinioca ili počinilaca koji su ničim izazvani namerno otetili Republike Srbije i KC „.
– Uprava KC Niš očekuje od nadležnih organa da u najkraćem mogućem roku utvrde sve okolnosti i pronađu počinioca, odnosno počinioce- navodi se u njihovom saopštenju i dodaje da su nadležne službe KC i rukovodstvo klinike preduzeli mere u saniranju pričinjene štete“.
Klinički centar Niš ćuti
Klinički centar Niš do zaključenja ovog izdanja nije odgovorio na pitanja našeg lista da li je tačno da je slikar Blagojević „priveden“ prekjuče po podne od strane obezbeđenja Klinike za kardiohirurgiju i zadržan kod njih oko pola časa jer je slikao spomen ploču zahvalnosti SAD, kao i po kom pravnom osnovu je priveden, a njegov foto aparat privremeno oduzet i snimci u njemu proveravani. Nije odgovorio ni na pitanje da li postoji zabrana snimanja KC i klinika u njemu, a ako postoji zašto ona nije istaknuta na vidnom mestu.
Šta kažu propisi?
Prema članu 144. Krivičnog zakonika Republike Srbije, zabranjen je neovlašćeni fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica „koji osetno zadre u njegov lični život“.
Uredba Vlade Republike Srbije o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata reguliše da konkretna služba javne institucije može svojom procenom da odluči da je neophodna njena posebna zaštita, ali da je u tom slučaju neophodno postaviti oznaku „zabranjeno fotografisanje“ ili „zabranjeno snimanje“.
U praksi se takva zabrana postavlja kod objekata od strateškog značaja, pre svega kod vojnih objekata, hidrocentrala i slično. Prema dostupnim podacima, u bolnicama ne postoji takva zabrana, a ona ne postoji ni u Kliničkom centru Niš.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.