Omer Karabeg: Da li su afere – Krušik i Jovanjica, uzdrmale Vučićev režim razgovaraju Stevan Dojčinović, glavni urednik KRIK-a, Mreže za istraživanje kriminala i korupcije, i Slobodan Georgijev, programski koordinator BIRN-a, Balkanske istraživačke mreže.
Stevan Dojčinović: Krušik je najbitnije otkriće korupcije tokom ove godine. Ne pamtim da je u skorije vreme jedna priča uspela toliko da uzdrma javnost.
Slobodan Georgijev: Ovaj slučaj je privukao pažnju sveta. I to je ono što je najviše uznemirilo režim.
Dojčinović: Priča je otišla u svet. To ih je uznemirilo, žestoko su krenuli da se brane – pa su se zapetljali. Nakon što su uhapsili uzbunjivača oni su mislili da su presekli curenje informacija o celom slučaju. I tu su se prevarili, jer je BIRN pronašao dokumente koji su jasno pokazali da vlast laže.
Georgijev: Ni papir nije dokaz, ništa nije dokaz. Zašto su Vučić i Stefanović davali kontradiktorne izjave? Stefanović je stalno tvrdio da njegov otac nema nikakve veze sa GIM-om, jer mu je bilo jasno da bi bio u velikom problemu ako prizna da je njegov otac bio uključen u taj biznis. A Vučiću se omakne, pa nešto i promaši, jer se bavi svim i svačim – od otvaranja toaleta, autoputa, prodaje oružja, građenja fudbalskih stadiona – do prodaje stanova u Beogradu na vodi.
Dojčinović: Tužilaštvo je saopštilo da je u slučaju Krušik pokrenuta nekakva predistraga. Međutim, retko ko veruje da će se nešto uraditi, jer znamo kako su se završile istrage u nekoliko ranijih slučajeva. Pomenuo bih slučaj ministra Siniše Malog kada je Tužilaštvo navodno ispitivalo njegovu umešanost u pranje novca.
Iako je Agencija za borbu protiv korupcije poslala izveštaj u kome iznosi sumnju da je bilo pranja novca, iako je Uprava za sprečavanje pranja novca poslala ceo spisak sumnjivih transakcija u koje je bio uključen Mali, Tužilaštvo je obustavilo istragu s obrazloženjem da tu ne vidi ništa sumnjivo. Ili slučaj drugog ministra Aleksandra Vulina koji je Agenciji za borbu protiv korupcije rekao da mu je tetka njegove supruge, koja živi u Kanadi, dala novac za kupovinu stana. Agencija je dokazala da to nije tačno, da novac nije dobio od tetke i o tome izvestila Tužilaštvo.
Tužilaštvo je saslušalo Vulinovu suprugu koja je ponovila priču o tetki, zaključilo da ima poverenje u njen iskaz i obustavilo istragu. Dakle, istrage su vođene samo zato da bi se oprali funkcioneri. Bojim se da će tako biti i u slučaju Krušik.
Georgijev: Vučić je ovih dana u jednom intervjuu najavio neka raščišćavanja u svojoj partiji. Ali je i rekao – nemojte da mislite da se to odnosi na ove što ih napada opozicija.
To nema veze, to nije istina, opozicija laže. Znači, nije istina ni za Malog, ni za Vulina, ni za Stefanovića, ni za Babića, ni za Jutku, ni za Simonovića koji pali novinare, ništa to nije istina. On je pričao o tome kako će da kazni nekog lika koga je video da koristi rotaciono svetlo, jer njega navodno mnogo nervira kad vidi da neki mali tipovi s lokala koriste rotaciono svetlo.
Dojčinović: Oni deluju kao dobro organizovana grupa povezana interesima i raznim poslovima. Oni su toliko povezani da, ako jedan deo grupe padne, to ugrožava ostale. Zato Vučić ne da svoje saradnike, bez obzira koliko su zabrljali.
Georgijev: Oni non-stop govore o tome kako su sklonili glavne lopove. Ako pokažete da i oni imaju značajnu imovinu, oni kažu – nije to ništa, pogledajte koliko ima Đilas. I to im prolazi.
Dojčinović: Ako je verovati poslednjim merenjima, Vučićev rejting u zemlji nije poljuljan. To znači da deo građana u Srbiji nije previše zabrinut zbog korupcije i kriminala – što je poseban problem. Vučića je više zabrinulo što su ovi slučajevi privukli pažnju svetskih medija i počeli da narušavaju njegovu reputaciju u inostranstvu. To je najverovatnije razlog što je vlast tako burno reagovala. Ali u zemlji se tim povodom ništa dramatično nije desilo.
Georgijev: Sigurno su na neki način, barem intimno, uzdrmani. Inače, primetio sam promenu u načinu komunikacije u Srpskoj naprednoj stranci. Vučić sada od njih traži još više ljubavi. Kada on javno brani Nebojšu Stefanovića ili Sinišu Malog, posle toga raste ulog koji oni moraju da polože na oltar njegovog rejtinga.
I tu će se stvari lomiti. On je u nedavnom intervjuu rekao jednu vrlo zanimljivu stvar – da je primetio da Sinišu Malog ne zanima stranka, ne zanima ga čak ni Vučićev rejting, nego jedino njegova vlastita karijera. Verovatno u Srpskoj naprednoj stranci ima još takvih ljudi koji možda nisu uvek spremni da poginu za rejting Aleksandra Vučića – i to je ono mesto gde će taj režim vremenom početi da se rastače.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.