U više leskovačkih kolektiva, naročito od trenutka kada se počelo govoriti o masovnom otpuštanju radnika zbog svetske ekonomske krize, radnici, koji su gotovo isključivo došli do radnog mesta po političkoj podobnosti, ne žele otvaranja novih radnih mesta u svome kolektivu. Tako najčešće obustavom rada čuvaju privilegije i kakve-takve zarade.
Poslednji štrajk zabeležen je prekjuče u Komunalnom preduzeću Vučje, u istoimenoj varošici, nedaleko od Leskovca. Povodom namere direktora JKP Vučje Zvonimira Mihajlovića da zaposli petoro novih radnika, radnici su prestali da rade i pozvali novinare da im se izjadaju. Oni se protive njegovoj odluci, jer smatraju da ih je previše u preduzeću i da će nova zapošljavanja ugroziti njihovu egzistenciju. Radnici su na protestu ispred upravne zgrade takođe isticali da direktor ucenjuje radnike, uz obećanje da neće biti pridošlica ukoliko dobije većinu od tridesetak članova kolektiva od kojih je u ovom trenutku u štrajku njih dvadeset. Na zahtev novinara da im se obrati i pojasni novonastalo stanje, direktor je odgovorio da će to učiniti kada sam bude procenio da je to potrebno.
Na protestu se čulo da skromne zarade kasne četiri meseca, a preduzeće je dužno dva miliona dinara. Zbog toga preti totalna blokada računa, što će, ocenjuju radnici, pogoršati ionako veoma težak položaj zaposlenih od kojih su neki većpostali – socijalni slučajevi!
Kako smo većpisali, prekomerno zapošljavanje, odnosno otvaranje novih radnih mesta, bio je povod za višednevnu obustavu rada i na leskovačkoj autobuskoj stanici Legas gde je trebalo da do radnog mesta dođe osmoro radnika. Za neke od njih rešenja su bila pripremljena, ali su štrajkači sprečili rukovodstvo kolektiva da taj naum sprovede do kraja.
Štrajkački odbor Legasa je u brojnim saopštenjima demantovao ocene o političkoj pozadini obustave rada uz naglasak da je od 74 radnika u štrajku 70 i da niko nije protiv novog zapošljavanja, ali kada se za to stvore uslovi, jer je sada desetak članova kolektiva višak.
Nijedan radnik Legasa, a slična je situacije i u Komunalnom preduzeću Vučje, nije zaposlen po konkursu ni kao tzv. ekspert, o čemu su poslednjih nedelja, posebno od početka štrajka na autobuskoj stanici, govorili mnogi lokalni političari. Nažalost, to nije bio povod da se u čitav slučaj umešaju nadležni inspekcijski organi kako bi sprečili grubo nepoštovanje zakona i institucije javnog konkursa, koja je, bar u leskovačkom kraju, davno zaboravljena!
Zatvorene kapije
Prema oceni Regionalne privredne komore Leskovac, koja pokriva 13 opština Jablaničkog i Pčinjskog okruga, stanje nije nimalo povoljno. Poslednjih meseci na jugu Srbije bez posla je ostalo oko 2.000 radnika. Nadležna ministarstva slabo su upoznata sa situacijom na jugu Srbije i priča o ravnomernom ekonomskom razvoju liči na utopiju. Tome treba dodati i podatak da je zbog nepoštovanja ugovora o privatizaciji u Jablaničkom i Pčinjskom okrugu poništeno 60 ugovora i sudbina tih kolektiva je krajnje neizvesna.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.