Od kada je Opštinsko veće Sjenice raspisalo oglas o davanju u zakup zemljišta na određeno vreme od pet godina radi postavljanja privremenih montažnih objekata i održala prvu licitaciju na kojoj je izlicitarno 18 lokacija od postojećih osamdesetak, strasti između opštinara i dosadašnjih zakupaca se ne smiruju.
– Niko pametan putem licitacije ne prodaje zemlju ispod već postojećih lokala, oni su hteli da nas ucene, i dovedu pred svršen čin. Uz to, cene su kao na Kapali čaršiji, pričaju braća Ferid i Fehim Tahirović, čija je časovničarsko-fotografska radnja, u kojoj rade više od tri decenije nastavljajući očev zanat -izlicitirana na pola. Jedan učesnik licitacije je, naime, licitirao polovinu zemlje ispod njihovog lokala.
Esad Gilić, takođe vlasnik lokala, kaže da im je predsednik opštine rekao da ona prva licitacija ne može da se poništi, a u međevremenu nisu napravili ni ugovore sa onima koji su licitirali.
– Sve je to maslo gospodina Muriza Turkovića, on je inicijator, kaže Gilić, dok ostali privrednici objašnjavaju da predsednik opštine svoj lokal od 120 kvadrata izdaje mesečno za 600 evra.
Predsednik Turković međutim kaže da su oni doneli tu odluku s obzirom da privrednici 20 godina nisu plaćali ni jedan jedini dinar opštini, sem onih koji su kasnije podigli lokale, i njima je isteklo vreme zakupa zemljišta.
-Po zakonu, da bi mi licitirali to zemljište, morali bismo da uklonimo te lokale, a to bi bilo glupo. Nego smo našli Solomonsko rešenje, rekli ljudima da je opština u finansijskoj krizi, i da moramo da naplatimo zakup zemljišta u ovom trenutku, bez rušenja lokala, kaže Muriz Turković, dodajući da cene zakupa jesu visoke, ali su njih odredile stručne službe opštine.
– Na moju inicijativu da se te cene prepolove, bivši zamenik predsednika opštine Mensur Gičević je bio protiv, sa ubeđenjem da će to jednostavno da se razgrabi. Ispostavilo se da nije tako, izlicitiran je samo manji broj lokacija, pa je odlučeno da se organizuje druga licitacija. Ako bude u skladu sa zakonom, mi ćemo to i uraditi, kaže Turković, član SDP.
Odbornik SDA u SO Sjenica Meho Ugljanin, objašnjava da je opština za njegov lokal, na periferiji grada, koji se nalazi na 200 kvadrata zemljišta, tražila za zakup na pet godina čak 30.000 evra.
– Nisam se pojavio na toj licitaciji, ali se pojavio tadašnji zamenik predsednika opštine Mensur Gičević, da mi lično podigne cenu. On je ipak odustao i vraćen mu je depozit koji je položio. Niko od nas ne izbegava zakonsku obavezu, ali cene bi trebalo da budu u normali. To su lični hirovi nekih opštinara. Ta rupa u budžetu koji oni žele da popune je isuviše velika da bismo nas osamdesetak mogli da je pokrijemo. Ja sam, uz to, objekat na zemljištu kupio od jedne firme, on je od čvrstog materijala, ja ne mogu da to sklopim i premestim na drugo mesto, kaže Ugljanin.
Mensur Gičević, bivši zamenik predsednika opštine ističe da on jeste uplatio kauciju za licitiranje, ali nije licitirao.
– Predsednik Turković sve što sam uradi loše prebaci na drugog. Od 11 članova opštinskog veća niko sem Nuradina Kurtovića nije bio protiv. Imam snimak cele sednice opštinskog veća, i spreman sam da je pustim u javnost kako bi se videlo ko je šta pričao. I predsednik je bio za odluku o licitaciji po tim cenama. Ja sam bio protiv da se ruše lokali pre nego što bude licitacija i nudio vlasnicima da nađu modus kako da im produžimo zakup bez licitacije. U ovoj zemlji, pak, ne postoji taj modus. Uvek sam ja bio dežurni krivac, oni su posle mog razrešenja doneli odluku da idu na drugu licitaciju sa istim cenama, tako da su njihove optužbe laž. Predsednik je mnoge stvari zloupotrebio da bi uvećao svoje carstvo, kaže Gičević, koji je razrešen, kako kaže, zato što je predstavljao listu BKZ muftije Zukorlića na nedavnim izborima.
Član opštinskog veća Nuradin Kurtović, jedini koji se protivio ovakvom naplaćivanju zakupa zemljišta, priča da je sve urađeno nekorektno i neljudski prema građanima.
– Najskuplje zemljište u Sjenici je prodato po 10.000 evra za jedan ar, a oni ga daju pod zakup za 90.000 evra po aru. Svaka opština ima pravo da upravlja zemljištem, ali je trebalo odrediti normalne uslove, kaže Kurtović.
Džemail Suljević, predsednik Narodnog pokreta Sandžaka, objašnjava da je cela priča – van pameti.
– Nedopustivo je da licitraš plac ne kome neko nešto radi i hrani porodicu, posebno u ovoj situaciji gde je mnogo naroda ostalo bez posla i nema za egzistenciju. Nije problem da oni plaćaju taksu opštini, ali su zemljište ispod lokala otkupili drugi ljudi, što može dovesti da se građani ne samo zamere međusobno, već i pobiju. Suprotno je zakonu se licitira plac tamo gde čovek već ima lokal i radi. Ljudi se muče da bi prehranili svoje porodice, a opština ih još ucenjuje- kaže Suljević
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.