Povodom 17 godina od otmice i ubistva 17 Bošnjaka iz pribojskog sela Sjeverin, koji su 22. oktobra 1992. izvedeni iz „Raketinog“ autobusa i ubijeni u selu Mioče, juče su porodice nastradalih u 14 sati i 30 minuta u Mioču odali se poštu nastradalima.
Nakon toga u 16 sati u organizaciji Islamske zajednice u Domu Kulture „Pivo Karamatijević“ u Priboju , održana je tribina na kojoj su učestvovati glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić, kao i predstavnici Fonda za humanitarno pravo i Helsinškog odbora.
U saopštenju za medije Sandžačka demokratska partija ističe da opštinsko rukovodstvo ignoriše jednoglasnu odluku Skupštine opštine Priboj o podizanju spomen-obeležja postradalim meštanima Sjeverina. SDP podseća da je ova partija na ime podizanja spomen-obeležja na račun opštine uplatila 300 hiljada dinara, odmah nakon donošenja odluke o postavljanju spomen-obeležja .
Predsednik opštine Priboj Lazar Rvović kaže da nije SDP obezbedilo 300 hiljada dinara za spomen-obeležje, već da su to pare građana Srbije iz republičkog budžeta. U obraćanju građanima Priboja putem putem Radio Lima Rvović je naglasio da iskazuje dužno poštovanje prema nastradalim građanima Priboja i njihovim porodicama. „To što se desilo našim sugrađanima je velika tragedija, posebno napominjem za porodice poginulih, za našu opštinu čiji su bili građani i državu Srbiju čiji su bili državljani. Pokušavati trgovati i pokušavati sa neistinama praviti određene političke poene , to je stvarno nemoralno, pogotovo ako se iznos i neistina“, poručio je Rvović. On tvrdi da je po dolasku na mesto predsednika opštine Priboj u dogovoru sa svojim saradnicima, nakon više razgovora sa Odborom za zaštitu ljudskih prava i humanitarnu delatnost , sa Sandžačkom demokratskom partijom, sa efendijom Enesom Svrakom, Odeljenje za urbanizam je, po njegovom zahtevu, dobilo nalog da pronađe lokaciju za postavljanje spomen-obeležja. „Niko se tu nije mešao, niti ima nameru da se meša. Skupština opštine je donela odluku o postavljanju spomen-obeležja. Pitanje lokacije nije pitanje opštine. Porodice nastradalih nisu se saglasile gde bi trebalo da bude spomen-obeležje“, dodao je Rvović. Prema njegovim rečima, „ne može se govoriti da je kriva opština ili rukovodstvo“.
Narodni poslanik u Skupštini Srbije Kenan Hajdarević, ističe da su u dugom sudskom postupku osuđeni samo neki koji su odgovorni za zločin u Sjeverinu, uz napomenu da će on kao narodni poslanik zajedno sa odborničkom grupom LDP-a u Skupštini opštine Priboj tražiti da se 22. oktobar proglasi danom sećanja na tragično nastradale građane opštine Priboj. Povodom godišnjice otmice i ubistva, oglasio se i Sandžački odbor za ljudska prava, koje ističe da se prošlost i nedela ne mogu potisnuti ignorisanjem. „Žrtve imaju pravo na satisfakciju. Nedužni ljudi imaju pravo na grobno mjesto. Tijela se trebaju i moraju naći. Spomen-obilježje je samo jedna od obaveza ove države i ovog društva. To mora biti još jedno podsjećanje na zlo, ali i nada da se to više nikada i nikom ne dogodi“, poručuje Sandžački odbor za ljudska prava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.