Problem teško rešiv do kraja godine 1

U sredu je u Priboju održan sastanak načelnika opštine Rudo Rata Rajaka i predsednika opštine Priboj Lazara Rvovića na kome su usaglašavali stavove u vezi sa razgraničenjem Srbije i Bosne i Hercegovine, koje se odnosi na ove dve opštine.

Pitanje razgraničenja razmenom teritorija o kome se govori od raspada SFRJ ponovo je aktualizovano pre par meseci jer se o njemu raspravljalo prilikom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića Sarajevu, 7. i 8. septembra, ove godine. Na sastanku sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom održanom 29. oktobra u Predsedništvu Srbije Aleksandar Vučić je najavio rešenje razgraničenja do kraja godine. Tema razgraničenja između Srbije i BiH su tri lokacije – dve se tiču hidroelektrana u Bajinoj Bašti i Zvorniku dok je treća razmena teritorija koje se nalaze u sastavu opština Priboj i Rudo.

Načelnik Opštine Rudo Rato Rajak kaže da svako rešenje razmene teritorija zahteva ozbiljne kompromise. „Imao sam priliku da vidim zvaničan zahtjev Republike Srbije i prijedlog za razmenu teritorija koji je za opštinu Rudo vrlo složen. U tom zahtjevu se ističe potreba za cijelom lijevom obalom Lima koja obuhvata nekoliko naših mjesnih zajednica i ozbiljnu teritoriju Mokronoga, Mioča i Međurječja, a pored toga ima i zahtev za regulisanje pruge Beograd – Bar u dijelu koji prolazi kroz našu opštinu“, rekao je Rajak i dodao da se sastajao sa državnom komisijom BiH za definisanje granice, te da smatra da nije moguće proces razgraničenja završiti do kraja godine kako je najavljeno.

Predsednik Opštine Priboj Lazar Rvović nije imao sastanke sa državnim predstavnicima Srbije u vezi sa razgraničenjem, ali kaže da očekuje da državne komisije naprave granicu podnošljivijom za građane dve opštine. Podsetio je da je dve trećini teritorije pribojske opštine zbog trenutno komplikovane granice komunikacijski odsečeno od Srbije i ostatka Priboja.

– Najbolje rešenje razmene teritorija za opštinu Priboj bi bilo da leva obala reke Lim pripadne teritoriji Republike Srbije odnosno Opštini Priboj, tu se radi o 40 kvadratnih kilometara. Tada bi se svi problemi pribojske opštine koji se tiču teritorijalne i komunikacijske povezanosti rešili i rešila bi se nemoguća situacija oko mesta Međurječje, koje je teritorijalno ostrvo BiH sa svih strana okruženo teritorijom Srbije, a na kome se nalaze objekti i institucije , (škola, pošta) koje su vlasništvo Srbije . Tu živi i 1500 stanovnika, rekao je Rvović posle sastanka sa Rajakom za lokalne medije.

BiH tražila koridor

Državne komisije Srbije i BiH koje su povodom razgraničenja formirane još pre 10-ak godina, pored mnogih sastanaka i izlazaka na teren nisu usaglasile stavove. Komisija za granice Bosne i Hercegovine predlagala je tada da se granica odredi stvaranjem uzanog koridora kroz teritoriju Srbije, kojim bi enklava Međurečje dobila direktnu fizičku vezu sa teritorijom opštine Rudo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari