Problemi kućnih ljubimaca u Srbiji tokom vanrednih situacija i dalje nerešeni 1Nanda, pas koji je učestvovao u kampanji #setnjau8 Foto: Jelena Zarić

Od subote 4. aprila, dozvoljeno je vlasnicima kućnih ljubimaca da svakodnevno u periodu od 23 do jedan čas narednog dana, kao i nedeljom od osam do deset časova, u trajanju od 20 minuta, najviše 200 metara udaljenosti od mesta prebivališta, prošetaju svoje ljubimce, ističe se u saopštenju MUP-a Srbije.

Da meru o večernjoj šetnji pasa, koja je prethodno važila za period od 20 do 21 čas, nije trebalo ni ukidati, smatra veterinar Vladimir Terzin sa kojim smo razgovarali u momentu kada je Vlada Republike Srbije donela odluku o uvođenju zabrane izvođenja pasa u šetnju, u večernjim časovima, tokom policijskog časa.

On je tada konstatovao za Danas: „Da vama neko zaključa WC sledećih 15 sati, kako biste se vi osećali“.

Sada vlasnici ponovo mogu da izvedu svoje kućne ljubimce kako bi u večernjim časovima regulisali biološku potrebu, međutim, Jelena Zarić, predstavnik Udruženja za prava i zaštitu životinja „MIA“ ukazuje za Danas da su i nakon nove dozvole problemi nerešeni, u smislu: kako će ljudi koji imaju registrovane azile rešiti problem odlaska, puštanja pasa i hranjenja, kako će psi koji su na terapijama primati terapije ako veterinari nemaju dozvolu kretanja, i kako će psi koji su pod diureticima obavljati osnovne fiziološke potrebe nekoliko puta dnevno. Ovo udruženje smatra da država nije bila adekvatno pripremljena za ulazak u vanredno stanje.

– Udruženju stižu mnogobrojna pitanja jer nismo uključeni u sisteme informisanja kriznih štabova, a niko ne odgovara na naša pitanja koja prosleđujemo nadležnima. Nastala je velika konfuzija zato apelujemo da se izađe u susret građanima koji ne krše propisane mere, ali nemaju sistemsko rešenje. Država je morala prvo razmotriti sve moguće probleme, razraditi plan u slučaju “pandemije”, oformiti komisiju za nadgledanje izrečenih mera, mnogo pre ove nastale situacije jer živimo u vremenu kada je sve ovo bilo predviđeno – ukazuje Zarić.

Ona prilmećuje da su u svetu već održavane vežbe za ovakve situacije dok kod nas niko nije radio na tom problemu. Prema njenom mišljenju, nerealno je samo izricati mere zabrane bez prethodno izvedenih vežbi.

– Za ove navode prilažem event 201 koji je održan prošle godine, u kojem je sprovedeno istraživanje kako se ponašati u ovakvim situacijama. U našoj zemlji to niko nije sproveo i zbog toga smo se susreli sa totalnim haosom u svim društvenim sferama. Takođe, nisu konsultovani psiholozi ni sociolozi koji bi građanima, na mnogo efikasniji način, objasnili kako da se ponašaju u nastaloj situaciji, a to je ogroman propust jer utiče na duguročno mentalno zdravlje nacije – smatra Zarić.

Pre nego što je sinoć objavljeno da psi mogu da se šetaju od 23 časa do jedan čas posle ponoći veterinar Vladimir Terzin je ukazao da je neodgovorne vlasnike pasa koji su se prethodno okupljali u grupama – trebalo kazniti, a ne većini vlasnika koji su savesno izvodili pse u šetnju, ukidati tu mogućnost.

– Kažnjavajte ljude koji ne poštuju pravila. Nemojte kažnjavati odgovorne vlasnike i njihove životinje koji pravila poštuju. Svakoj grupi ljudi, koja se okupi sa psima, neka policija naplati kaznu od 500 evra. Nekada ljudima ne možete drugačije objasniti, osmi sankcijom – ukazao je Terzin tom prilikom i objasnio da je posledica ukidanja večernjih šetnji mogla dovesti do toga da veterinari budu preplavljeni sa velikim brojem pacijenata koji bi imali stomačne i pankreasne probleme, upale pankreasa i poremećaje varenja.

Oboljenja bubrega, pacijente kojima bi se pojavio kamen, kao i mnogobrojne metaboličke poremećaje od uvećanja kreatinina, ureje, neki vid bubrežnih otkazivanja i tako dalje, što je prema njegovom mišljenju više nego strašno, ali i nepotrebno.

– Psi ne mogu da prenesu virus niti oboljevaju od njega, opasno je po ljude koji se okupljaju, jer su oni prenosioci. Neodgovorne vlasnike pasa treba kažnjavati, a odgovorne vlasnike pustiti da pse izvedu.

Jelena Zarić, iz Udruženja MIA dodala je i to da kao neko ko je učestvovao i u akcijama spasavanja tokom poplava, a kada je bilo zabranjeno spasavati životinje, apelovala dopisima nadležnima da je potrebno uvesti nove mere tokom “vanrednih situacija” i poslala programe koje sprovode druge države,  ali  da niko nije uzeo u obzir njihove predloge.

– Nehumano je ovako se postavljati prema ljudima, kategorisati ih kao građane drugog reda, jer mi smo uvek prvi na liniji fronta kada je potrebno spasavanje i društveno angažovanje, pomažemo svima, uvek… ali ipak ostajemo na marginama društva iako crpimo lične resurse za aktivnosti. Molimo nadležne da se posvete ovim problemima, jer sve će više biti ovakvih situacija, globalno zagrevanje više nije mit, što pokazuju i katastrofe sa svih meridijana koje su u toku – kostatuje Zarić.

Zabluda povodom virusa

– Psi i mačke ne mogu oboleti od Covid-19, međutim u nekim medijima jos uvek ima mnogo dezinformacija na ovu temu – ukazuju iz Udruženja MIA koje je istražilo informacije o ulozi životinja u pandemiji korona virusa. Zvanične informacije preuzeli su sa sajta Svetske organizacije za zdravlje životinja, SZO, kao i zvanične smernice Fakulteta veterinarske medicine u Beogradu i objavili ih javnosti, a potom uputili apel Vladi da na konferenciji izveste o istraživanju.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari