Nivo Južne Morave od Bujanovca ka Vranju, Vladičinom Hanu, Predejanu i Grdelici bio je u blagom opadanju, ali i dalje postoji opasnost od izlivanja reke pogotovu u hanskoj i leskovačkoj opštini.
– Most kod sela Korbevac u banjskoj gradskoj opštini je srušen, ali mi sada držimo situaciju apsolutno pod kontrolom na teritoriji Vranja i Vranjske Banje, kao i na području sela Ristovac gde se uliva dosta pritoka Južne Morave. Na snazi su i dalje mere vanredne situacije, ali očekujemo u skladu sa procenama hidrometeorološke situacije da Krizni štab za opštinu Vranje u sredu ukine situaciju opasnosti od poplava – kaže za Danas Zoran Antić, gradonačelnik Vranja.
Vodostaj u jezeru brane Prvonek iznad Vranjske Banje je na najvišem nivou, ali u skladu sa dotokom vode vrši se ispuštanje kroz odvodne kanale. Problem predstavlja lokalni putni pravac od sela Izumna do Vranjske Banje u dužini od oko šest kilometara gde postoje odroni i lokalna klizišta.
Mnogo komplikovanija je situacija u opštini Trgovište, nakon što je reka Tripušnica porušila most koji je sagrađen pre dve godine, i odsekla od varoši selo Kozji Do i okolne seoske mahale. Nivo reke Pčinje je u opadanju, ali je neophodno hitno raščišćavanje vodotokova koji su godinama zapušteni uprkos lošim iskustvima iz prethodnog poplavnog talasa kada su dva lica izgubila život.
– Dobili smo obećanja od ministra Ilića i gospodina Drobnjaka iz Puteva Srbije da će nam pomoći u sanaciji klizišta u naseljima Poljana i Kula. Klizišta prete kako kućama tako i magistralnoj železničkoj pruzi Niš – Skoplje, kao i koritu Južne Morave. Mi u lokalnom budžetu za ove projekte nemamo dovoljno sredstava, pa će nam biti neophodna pomoć iz republičkog budžeta, jer ovaj problem sa klizištima nije od juče, ali je vreme da problem definitivno rešimo, jer u protivnom imaćemo svake godine probleme – objasnio je za naš list Goran Mladenović, narodni poslanik iz Vladičinog Hana.
U opštini Bosilegrad pored oštećenja lokalne putne infrastrukture koja se prema okolnim selima proteže na više stotina kilometara je urušavanje sistema niskonaponske elektromreže.
Vladimir Zaharijev, predsednik opštine Bosilegrad, kaže za Danas da je u ovoj pograničnoj opštini od petka do ponedeljka registrovan „pad više od stotinu elektrostubova“, što je dovelo do prekida u snabdevanju električnom energijom oko pedeset procenata domaćinstava bosilegradske opštine.
– Zahvaljujem se ekipama EPS koje od petka danonoćno rade na postavljanju novih stubova, pa sada imamo bez struje nešto više od dvadeset procenata domaćinstava. Na terenu su i ekipe mehanizacije koje čiste rečne odvode, ali sam sasvim siguran da će nam trebati dosta vremena da situaciju na terenu dovedemo što pre u kakvu takvu normalu – ocenio je Zaharijev za Danas.
Ministar za vanredne situacije Velimir Ilić, koji je tokom vikenda posetio najugroženije opštine juga Srbije i učestvovao u radu štabova za vanredne situacije, zatražio je da što pre budu dostavljeni izveštaji o proceni štete, i pohvalio zalaganje lokalnih samouprava na jugu Srbije koje su u vanrednim okolnostima, kako je rekao, „delovale organizovano u skladu sa svojim kapacitetima“. Ilić je najavio da će na prvoj sednici Vlade Srbije izneti stanje sa terena, koje je teško i u Predejanu i Grdelici, mesnim zajednicama koje pripadaju Opštini Leskovac, a nalaze se u slivu Južne Morave.
SNS u Surdulici kritikuje Tončeva
Opštinski odbor SNS u Surdulici u svom saopštenju oštro je kritikovao, kako se navodi „nerad i nepažnju u vanrednoj situaciji koja je zadesila domaćinstva i celu opštinu Surdulica od strane narodnog poslanika Novice Tončeva“. Poslanik socijalista reagovao je saopštenjem u kome je naveo konkretne poteze koje je preduzeo Opštinski štab za vanredne situacije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.